Spożywanie papryki zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona

Kategorie: 

Naukowcy odkryli, że codzienne spożycie papryki zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona. Mimo znacznie niższej zawartości nikotyny niż ta, która jest w tytoniu, papryka daje ochronę przed chorobą prawie tak samo skutecznie, jak palenie. I jest to o wiele mniej szkodliwa.

 


Nowe badania, przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Washington w Seattle, pokazały, że warzywa z rodziny psiankowatych, zwłaszcza chili, znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie rośliny z tej rodziny zawierają nikotynę, pisze Anuals of Neurology.


Chorobę Parkinsona charakteryzuje drżenie kończyn i twarzy, sztywność mięśni, trudności w chodzeniu. Postępująca choroba ogranicza zdolności intelektualne, a ostatecznie prowadzi do demencji. Jest to wynikiem rozpadu komórek w mózgu, wytwarzających dopaminę. Dopamina to neuroprzekaźnik niezbędny dla poprawnego działania mięśni. Na świecie na chorobę Parkinsona zapadło 10 milionów ludzi, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Etiologia choroby nie jest w pełni znana. Może mieć ona podłoże genetyczne.  Nawet bierne palenie może w pewnym stopniu zapobiec chorobie. Jednak palenie to bardzo niebezpieczna terapia. Walczy z nią praktycznie cały cywilizowany świat. Palenie zmniejsza ryzyko rozwoju choroby, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że palacz będzie krócej żyć.


Zespół neurologów z Seattle, kierowanego przez dr Susan Searles Nielsen, postanowił przetestować ochronne działanie diety nikotynowej. Nikotyna zawarta w znacznie niższych stężeniach w innych roślinach, zwłaszcza z rodziny psiankowatych, ma być przydatna w zapobieganiu chorobie Parkinsona.Badaniu poddano grupę 490 osób, u których rozpoznano chorobę Parkinsona. Dodatkowo przebadano 644 ludzi, którzy nie mają tego problemu. Badani wypełnili ankietę na temat ich nawyków żywieniowych i palenia. Pytania na temat palenia zostały bardzo szczegółowo opracowane. Zidentyfikowano ludzi, którzy palą ponad sto papierosów dziennie, fajek, cygar itd. Te same pytania zostały szczegółowo przygotowane dla respondentów, żywiących się warzywami. Badanie wykazało ciekawą rzecz. Pomimo niskiej zawartości nikotyny w papryce, im więcej ludzi ją spożywa, maleją ich szanse zachorowania na chorobę Parkinsona. U tych, którzy jedzą paprykę pięć lub sześć razy w tygodniu, prawdopodobieństwo zachorowania zmniejszyło się o 50 % niż u tych, którzy jedzą ją rzadziej niż raz w tygodniu.


Neurolodzy są jednak sceptyczni. Prace zespołu w Seattle są ciekawe, ale niejednoznaczne i wymagają dalszych badań. Nielsen powiedziała, że chciałaby wierzyć, że częste jedzenie papryki może chronić przed chorobą Parkinsona.
 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem