Napoje dietetyczne mogą powodować zawał serca oraz udar mózgu

Kategorie: 

Źródło: foter.com

Wielu ludzi chce kontrolować swoją wagę, ale jednocześnie nie może się oprzeć słodkim napojom. W takim przypadku wybór pada na tak zwane napoje o wersji dietetycznej, które mają być pozornie zdrowe. W rzeczywistości okazuje się być zupełnie odwrotnie.

 

Większość producentów słodkich napojów używa słodzika o nazwie aspartam, który ma zastępować cukier, nadając napojowi słodki smak bez zbędnych kalorii. Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet Iowa wykazują, że substancja ta ma bezpośredni związek z chorobami serca.

Badanie kierowane przez dr Ankur Vyas było jednym z najbardziej rozległych w swoim rodzaju. Wzięło w nim udział prawie 60 tysięcy kobiet, które były badane przez 9 lat. Uczestniczki, które piły dwie puszki napojów dietetycznych dziennie, były o 30% bardziej narażone na komplikacje sercowo-naczyniowe, np. atak serca i o 50% bardziej narażone na śmierć z powodu choroby serca. Po dziewięciu latach analizowano kartotekę zdrowia każdej kobiety, najczęściej pojawiały się choroby wieńcowe, zastoinowe niewydolności serca, zawały serca, procedury rewaskularyzacji wieńcowej, udary niedokrwienne mózgu, choroby tętnic obwodowych.

"Jest to jedno z największych badań na ten temat, a nasze wyniki są zgodne z niektórymi poprzednimi danymi" – powiedział Vyas. Biorąc pod uwagę skalę badania oraz fakt, że około jedna na pięć osób w Stanach Zjednoczonych codziennie pije napoje dietetyczne, wyniki mogą okazać się niezwykle istotne dla ogólnego stanu zdrowia publicznego. Pomimo skali badań, nie można wyciągnąć żadnego oficjalnego wniosku, jednak wyniki są niepokojące. "Na podstawie tych i innych ustaleń mamy obowiązek zrobić więcej badań, by dokładnie zdefiniować tę relację" – Wyjaśnia Vyas.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj