Spożywanie probiotyków może nieść ze sobą nieprzyjemne skutki uboczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Flora bakteryjna jelit zawiera wiele drobnoustrojów, które mają znaczący wpływ na nasze zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Temat ten jest od niedawna bardzo popularny w dietetyce, dlatego wiele osób zaczęło suplementować probiotyki w celu zwiększenia ilości pożytecznych bakterii w swoich jelitach. Okazuje się jednak, że nie powinniśmy zbyt ochoczo ulegać nowemu trendowi.

 

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie naukowym Clinical and Translational Gastroenterology wykazały, że u osób przyjmujących probiotyki mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne, takie jak bóle żołądka, wzdęcia, gazy, a nawet obniżona sprawność umysłowa.

 

U pacjentów, którzy stosowali probiotyki i zgłosili złe samopoczucie, wykryto wysoki poziom kwasu mlekowego we krwi oraz w moczu. Ten związek chemiczny jest tymczasowo toksyczny dla komórek mózgu i może ograniczać nasze zdolności poznawcze. Skąd podwyższony poziom kwasu mlekowego w organizmach osób spożywających sfermentowaną żywność? Jak się okazuje, bakterie probiotyczne uwalniają związek chemiczny podczas rozkładania cukru.

Każdy z uczestników badania zgłaszał nieprzyjemne dolegliwości w postaci gazów oraz wzdęć, a 22 osoby posiadały także problemy poznawcze, takie jak trudności w koncentracji. Warto zaznaczyć, że badana przez naukowców grupa ochotników nie należała do dużych – było to zaledwie 30 pacjentów. Aby poprzeć wnioski wyciągnięte przez specjalistów, będzie należało przeprowadzić badania na znacznie większą skalę. Póki co badacze zalecają przede wszystkim umiar. Jak widać, nawet pożyteczne bakterie można „przedawkować”.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj