Weganie i wegetarianie mogą mieć większe ryzyko udaru mózgu?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zdaniem naukowców ludzie, którzy stosują dietę wegańską bądź wegetariańską, posiadają niższe ryzyko chorób serca, jednak istnieje większe prawdopodobieństwo, że doświadczą oni udaru. Przekłada się to na dodatkowe trzy udary wśród 1000 osób, w porównaniu z ludźmi, którzy jedzą mięso. Badacze doszli do wniosków na podstawie 18-letniego badania, w którym monitorowano dietę oraz stan zdrowia 48 tysięcy osób. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym British Medical Journal. Na czym polegało badanie?
Uczestnicy przystępowali do badania ustalającego wpływ diety na stan zdrowia między 1993 a 2001 rokiem. Połowa z nich stanowiła osoby jedzące mięso, nieco ponad 16 tysięcy osób określiło się jako wegetarianie lub weganie, a 7500 osób jako pescowegetarianie, czyli osoby, które nie jedzą żadnego mięsa poza rybami. Na przestrzeni lat u uczestników weryfikowano nie tylko dietę, ale również historię chorobową, palenie tytoniu oraz poziom aktywności fizycznej.

We wskazanej grupie badawczej odnotowano 2820 przypadków choroby wieńcowej i 1072 przypadków udaru – w tym 300 udarów krwotocznych mózgu, które występują wtedy, gdy pękają osłabione naczynia krwionośne.

Zaskakujące wyniki

Po zakończeniu badania stwierdzono, że pescowegetarianie posiadają o 13% niższe ryzyko choroby wieńcowej niż osoby jedzące mięso, a wegetarianie i weganie osiągnęli jeszcze większą, 22-procentową przewagę nad mięsożercami. To nie pierwszy raz, gdy sugeruje się, że diety ograniczające spożycie białka zwierzęcego zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych chorób przewlekłych, jednak wyniki nie okazały się aż tak oczywiste. Jak donoszą naukowcy, osoby stosujące diety roślinne, miały o 20% wyższe ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Warto jednak mieć przy tym świadomość, że wynik ten może nie być efektem związku przyczynowo-skutkowego, ponieważ badanie miało wyłącznie charakter obserwacyjny.

Jaka dieta jest wobec tego najzdrowsza?

Twórcy badania tłumaczą, że nie chcą zniechęcać do prowadzenia diety ograniczającej spożycie mięsa, zachęcają jednak do bardziej przemyślanego komponowania codziennego jadłospisu, który bazuje na zróżnicowanych produktach spożywczych. Problem powtarzających się, ubogich w składniki odżywcze posiłków może dotyczyć zarówno wegetarian, jak i mięsożerców.

Podstawą zdrowej diety jest spożywanie każdego dnia co najmniej pięciu porcji owoców i warzyw. Istotny jest także błonnik, obecny w pieczywie, ryżu, kaszy czy makaronie, zdrowe tłuszcze oraz białko: z mięsa, ryb, owoców morza, roślin strączkowych, tofu oraz orzechów.

Osoby stosujące diety eliminujące konkretne pokarmy, do których zaliczyć można wegetarianizm oraz weganizm, powinny zwracać większą uwagę na zawartość odżywczą produktów spożywczych. Największy problem może sprawiać uzupełnienie zapotrzebowania na witaminę B12 – choć coraz częściej jest ona sztucznie dodawana do wegetariańskich produktów. Należy pamiętać także o spożywaniu pokarmów bogatych w żelazo, które wegetarianie mogą pozyskać m.in. z roślin strączkowych, oraz cholinie zawartej w kalafiorze, brokule oraz lecytynie sojowej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj