Już 10% spadek wagi może doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie wykazało, że ludzie, którzy osiągną umiarkowany spadek wagi w ciągu 5 pierwszych lat od zdiagnozowania cukrzycy typu 2, mogą doprowadzić chorobę do remisji, która pozwala na zaprzestanie leczenia. Może być to dodatkowa zachęta dla pacjentów, którzy mają jeszcze szansę powrotu do pełni zdrowia.

To nie pierwsze tego rodzaju optymistyczne wnioski na temat cukrzycy typu 2. Wcześniejsze badania z 2016 roku wykazały, że pacjenci cierpiący na cukrzycę, którzy przez 8 tygodni stosowali restrykcyjną dietę niskokaloryczną (ok. 624-700 kcal.), również doświadczali remisji choroby. Tym razem jednak dowiedziono, że we wczesnym stadium choroby możliwy jest podobny efekt, bez konieczności stosowania tak wymagającej diety. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Diabetic Medicine.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge przeanalizowali dane na temat 867osób w wieku od 40 do 69 lat ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. Wszyscy ci pacjenci wzięli udział w badaniu ADDITION-Cambridge, które oceniało skuteczność badań przesiewowych w kierunku cukrzycy.

Badacze śledzili postępy uczestników badania przez 5 lat. Na podstawie tego stwierdzono, że 257 osób, czyli ok 30% pacjentów doprowadziło chorobę do remisji dzięki stosowaniu odpowiedniej diety. Potrzeba było jedynie zgubić zaledwie 10% masy ciała, co stanowi kolejny dowód na to, że właściwa dieta jest kluczem do powrotu do zdrowia.

Chociaż badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Cambridge posiadało bardzo pozytywne rezultaty, wyniki innego badania okazały się mniej optymistyczne. W podobnym badaniu, w którym wzięło udział ponad 10 tys. osób, wskaźnik remisji choroby wyniósł zaledwie 4,97%. Być może jednak kluczem były różnice w dietach stosowanych przez pacjentów oraz prowadzonych przez nich stylach życia, co wymaga dalszej weryfikacji naukowców.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Skomentuj