Czy nadmiar owoców w diecie może spowodować cukrzycę typu 2?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chociaż nie wiemy na pewno, co dokładnie powoduje cukrzycę typu 2, istnieje kilka czynników ryzyka, które obejmują rodzinną historię chorobową, nadwagę oraz nawyki żywieniowe. Wiemy już, że szczególnie istotne jest umiarkowane spożywanie cukru, ale co jeśli pochodzi on z owoców? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

 

Cukrzyca typu 2 to najczęstsza postać cukrzycy w ogóle. Może występować w każdym wieku, choć zwykle rozwija się u osób dorosłych. U pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 komórki organizmu nieprawidłowo reagują na insulinę. W wyniku tego cukier nie jest przyswajany i krąży w nadmiarze w naszym krwioobiegu. Prowadzi to do szeregu różnych dolegliwości oraz chorób, które zagrażają naszemu życiu.

 

Chociaż nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec cukrzycy typu 2, to możemy ograniczyć ryzyko jej wystąpienia, przede wszystkim dzięki zdrowemu trybowi życia – aktywności fizycznej oraz pełnowartościowej diecie, w której przetworzona żywność obfitująca w cukry proste nie jest na pierwszym planie.

Czy jedzenie owoców może powodować cukrzycę?

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru, niezależnie od jego pochodzenia, może powodować zwiększenie masy ciała, a to prowadzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi lub stanu przedcukrzycowego. Są to istotne czynniki ryzyka dla cukrzycy typu 2.

 

Jeśli jednak jemy owoce w ramach zdrowej diety i wykonujemy regularną aktywność fizyczną, nie powinno być przeciwskazań. Owoce zawierają wiele witamin, minerałów oraz błonnik. Ważne jednak, aby spożywać je świeże, zamiast suszonych produktów, które wręcz odwrotnie, posiadają mało składników odżywczych, a znacznie więcej cukru.

 

Odradza się także innych metod spożywania owoców w skondensowanej formie, jak soki, koktajle, przeciery czy dżemy. To z pewnością nie może być stały, codzienny element naszej diety. Choć i tak jest to lepsza alternatywa od cukru pochodzącego ze słodyczy – jest to cukier rafinowany, a dodatkowo w towarzystwie tłuszczów nasyconych i zwykle to właśnie tego rodzaju produkty przyczyniają się do cukrzycy.

 

Zdrowa osoba, która każdego dnia wykonuje ponad 30 min umiarkowanych ćwiczeń, może zjeść zamiennie: 1 jabłko, 32 winogrona, 1 pomarańczę, 8 dużych truskawek lub wypić 1 szklankę soku owocowego. Taka ilość cukru z pewnością nam nie zaszkodzi.

 

Wyżej wspomniane zalecenie żywieniowe dotyczy również osób z podwyższonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Znacznie lepiej, jeśli skupią się one na ogólnej zdrowej diecie i aktywności fizycznej, zamiast eliminować spożycie owoców.

 

Osoby już chorujące na cukrzycę typu 2 przede wszystkim muszą monitorować ilość cukru w swojej diecie. W tym przypadku nadal można jeść owoce, choć powinno się stosować do ustalonego z lekarzem jadłospisu. Warto również zwracać uwagę na indeks glikemiczny.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj