Zdrowe odżywianie może pomóc w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jakość spożywanej przez nas diety może wpływać na wiele aspektów naszego zdrowia. Nowe badania dowodzą, że zdrowe odżywianie pomaga w leczeniu zaburzeń nastroju – szczególnie choroby afektywnej dwubiegunowej.

 

Osoby borykające się z chorobą afektywną dwubiegunową doświadczają skrajnie różnych nastrojów. Są to „wzloty”, podczas których odczuwa się euforię i przypływ energii oraz „doły” charakteryzujące się depresją oraz ospałością. Choroba jest problematyczna w leczeniu właśnie ze względu na te skrajności – trudno jest jednocześnie leczyć zarówno epizody maniakalne, jak i depresyjne.

 

Nowe badania zaprezentowane podczas kongresu Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologicznego w Barcelonie sugerują, że zdrowe nawyki żywieniowe mogą być środkiem pomocniczym podczas leczenia choroby afektywne dwubiegunowej. Pełnowartościowa dieta może pomóc w leczeniu w szczególności epizodów depresyjnych. Co więcej, naukowcy są zdania, że niezdrowe odżywianie może być przyczyną zaburzeń nastroju, którą należy wyeliminować.

Przeprowadzono badania kliniczne, w których wzięło udział 181 uczestników, u których zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową. Przez okres 16 tygodni zespół naukowców losowo podzielił uczestników, stosując u nich różne formy leczenia. Każda jednak opierała się także na stosowaniu tych samych leków, które były podstawą leczenia. Jednym z „dodatków” do leczenia była wysokiej jakości dieta, bogata w owoce i warzywa, a wykluczająca tłuszcze nasycone, rafinowane węglowodany oraz nadmierne ilości alkoholu.

 

Naukowcy oceniali postępy pacjentów co 4 tygodnie. Stwierdzono, że osoby stosujące się do zaleceń zdrowej diety o właściwościach przeciwzapalnych wykazywały lepszą reakcję na leczenie farmakologiczne niż ci, którzy zachowali swoje naturalne nawyki żywieniowe. Jest to wyraźny sygnał do bliższego przyjrzenia się tej zależności, ale już teraz możemy dodać kolejny powód do tego, aby zacząć zdrowo się odżywiać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj