Regularne picie herbaty może odwrócić proces starzenia mózgu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Aging sugerują, że herbata może mieć korzystny wpływ na strukturę naszych mózgów. Międzynarodowy zespół naukowców zbadał w jaki sposób regularne picie herbaty może wpływać na strukturę fizyczną naszych mózgów.

Grupa wolontariuszy została poproszona o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich nawyków dotyczących picia herbaty. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: osoby pijące regularnie herbatę oraz osoby nie pijące herbaty. Następnie osoby te przeszły skany MRI, które pokazały ich strukturę mózgu.

 

Osoby regularnie pijące herbatę miały mniejszą asymetrię półkuli, a połączenia mózgowe były bardziej równomiernie rozmieszczone między dwiema stronami mózgu. Większa asymetria jest związana ze starzeniem się mózgu. Ponadto, miłośnicy herbaty mieli silniejsze połączenia w obszarze mózgu odpowiedzialnym m. in. za planowanie przyszłości i empatię.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia sugerują, że picie herbaty poprawia strukturę oraz wydajność mózgu. Co więcej, badania pokazują, że herbata jest w stanie spowolnić skutki starzenia się mózgu.

 

Warto jednak pamiętać o innych, współistniejących czynnikach. Skłonność do picia dużej ilości herbaty może być powiązana z innymi elementami wpływającymi na mózg. Na przykład, towarzyskie osoby mogą pić więcej herbaty podczas spotkań z przyjaciółmi i rodziną, a ta towarzyskość może mieć pozytywny wpływ na strukturę mózgu.

 

Chociaż regularne picie herbaty z pewnością nie zaszkodzi, potrzebne są dokładniejsze badania, aby naprawdę ustalić, jakie mogą być jej zalety.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj