Kategorie:
Najnowsze badania sugerują, że każdy rodzaj ćwiczeń, który można zaklasyfikować jako ćwiczenia aerobowe, ma znaczący korzystny wpływ na ludzki mózg. Niektóre z korzyści wynikające z ćwiczeń mogą pojawić się już po kilku minutach, na przykład lepszy nastrój.
Ćwiczenia aerobowe, czyli zwiększające tętno i przyspieszające oddech, powinny być wykonywane regularnie i konsekwentnie, przez co najmniej 45 minut. Po kilku tygodniach wdrożonego wysiłku fizycznego można zaobserwować między innymi zwiększoną sprawność pamięciową.
Badania pilotażowe u osób z depresją wykazały, że zaledwie 30 minut spaceru po bieżni przez 10 dni może przyczynić się do znacznej poprawy nastroju. Ćwiczenia aerobowe mogą pomóc w zmniejszeniu naturalnych hormonów stresu, takich jak adrenalina oraz kortyzol.
Udowodniono również, że 30-minutowe spacery przez 4 dni w tygodniu u osób w wieku 60-88 lat mają wpływ na wzmocnienie łączności w regionie mózgu odpowiedzialnym za pamięć. Ma to związek ze zwiększonym przepływem krwi, która dostarcza umysłowi świeżej energii w postaci tlenu.
Skomentuj