Picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko raka przełyku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Gorąca kawa i herbata smakują nam bardziej, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy chcemy się ogrzać. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, abyśmy po zaparzeniu kawy czy herbaty odczekali jeszcze kilka minut, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko zachorowania na raka przełyku. Jednak jaka temperatura jest właściwa?

 

Każdy z nas przygotowuje herbatę i kawę według własnego uznania. Niektórzy lubią pić bardzo gorące napoje, podczas gdy inni wolą chłodniejsze. Tymczasem międzynarodowy zespół naukowców zdołał ustalić granicę, której żaden z nas nie powinien przekraczać.

 

Badania rozpoczęły się w 2004 roku i obejmowały ponad 50 tysięcy uczestników w wieku 40-75 lat z ostanu Golestan w północno-wschodnim Iranie. Obszar ten był poddawany wielu badaniom zarówno pod kątem kultury picia herbaty, jak i stosunkowo częstego występowania raka przełyku. Istotną zaletą jest również fakt, że palenie papierosów i picie alkoholu w tamtejszej społeczności należy do rzadkości, więc nałogi tego typu nie powinny znacząco wpłynąć na wyniki badań.

 

Naukowcy zgromadzili szczegółowe dane o uczestnikach, między innymi o paleniu papierosów, ich statusie ekonomiczno-społecznym, a przede wszystkim o nawykach dotyczących picia herbaty. Co istotne, podczas pierwszego spotkania z uczestnikami, uczeni podawali herbatę w temperaturze 75 stopni Celsjusza i pytali, czy w ich przekonaniu nie jest zbyt gorąca. Zespół utrzymywał kontakty telefoniczne z ochotnikami średnio przez kolejne 10 lat i pytał o stan zdrowia.

Wyniki badań mówią same za siebie. Osoby, które piły ponad 700 ml herbaty dziennie (około dwa kubki) w temperaturze ponad 60 stopni Celsjusza, miały o 90% wyższe ryzyko rozwoju raka przełyku w porównaniu do tych, którzy preferowali chłodniejsze napoje. Na przestrzeni lat, wśród uczestników tego badania pojawiło się 317 nowych przypadków zachorowania na tego typu nowotwór.

 

Naukowcy zalecają, abyśmy nie przekraczali wyznaczonej granicy 60 stopni Celsjusza. Jeśli zaczekamy dodatkowe kilka minut podczas parzenia kawy czy herbaty, nie ucierpimy na tym, a może nam to wyjść na dobre.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj