Picie herbaty zwiększa ochronę przed nowotworem u kobiet

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dobre wieści dla pań, które uwielbiają pić herbatę. Ostatnie badania przeprowadzone w Uppsala University dowiodły, że spożywanie herbaty prowadzi u kobiet do modyfikacji epigenetycznych w genach współgrających z nowotworami i metabolizmem estrogenu.

 

Badanie naukowców ze Szwecji polegały na dogłębnym przyjżeniu się danym 3096 uczestników eksperymentu. Oprócz sprawdzenia wpływu herbaty na zmiany epigenetyczne pracownicy naukowi przyjżeli się także kawie, by również zbadać jej odziaływanie na ekspresję genów. 

 

Zespół badaczy spostrzegł, że konsumpcja herbaty była związana ze zmianami epigenetycznymi, lecz występującymi wyłącznie u kobiet, a wiele przekształceń było zaangażowane w geny powiązane z rakiem i metabolizmem estrogenu. 

"Wcześniejsze badania wykazały, że spożywanie herbaty redukuje poziom estrogenu, który podkreśla potencjalną różnicę pomiędzy biologiczną odpowiedzią w piciu herbaty u mężczyzn i kobiet. Kobiety piją także większą ilość herbaty w porównaniu do mężczyzn, co zwiększa naszą siłę, by znaleźć powiązanie u kobiet" – wyjaśnia Weronika Ek, przewodnicząca badania.    

Odkryto wcześniej, że zarówno picie kawy jak i herbaty może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu, złagodzić stan zapalny i mieć wpływ na metabolizm estrogenu, co może mieć związek ze zmianami epigenetycznymi. W najnowszym badaniu naukowców ze Szwecji jednak nie zaobserowano żadnych zmian epigenetycznych u miłośników kawy. 

 

Poprzednie badania wykazały, że to katechina występująca w herbacie może mieć nacisk na zmiany epigenetyczne, ale zespół z Uppsala University zauważył, że należy wykonać więcej badań ta ten temat, by dowiedzieć się jak zmiany epigenetyczne oddziałują na nasze zdrowie.

 

Aczkolwiek już wcześniej zasugerowano, że czynniki mające wpływ na styl życia, takie jak dieta, palenie papierosów, i narażenie się na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych mogą także odciskać się na zdrowiu.  

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj