E-papierosy uszkadzają strukturę DNA, co może prowadzić do rozwoju nowotworów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

E-papierosy nadal zyskują popularność na całym świecie, ponieważ uważane są bezpieczniejszą alternatywę dla palenia. Jednak jak pokazuje najnowsze badanie, nie jest to prawdą - e-papierosy mogą powodować uszkodzenia struktury DNA, co może prowadzić do powstania nowotworów.

 

W nowym badaniu, naukowcy z Masonic Cancer Center na Uniwersytecie Minnesoty przebadali pięciu użytkowników e-papierosów. Naukowcy pobrali próbki śliny od uczestników przed i 15 minut po zapaleniu.

 

W ślinie znaleziono wysokie poziomy formaldehydu, akroleiny i metyloglioksalu. Związki te wpływają negatywnie na DNA i uszkadzają jego strukturę. Tego typu uszkodzenia mogą prowadzić do rozwijania się nowotworów.

Jedna z autorek badania, Silvia Balbo wyjaśniła, że badanie nie potwierdza jednoznacznie, że samo palenie e-papierosów powoduje raka. Prowadzi ono jednak do uszkodzeń DNA, które niebezpiecznie podwyższają ryzyko zachorowania na nowotwór.

 

Naukowcy podkreślają, że należy kontynuować badania z większą liczbą uczestników, aby lepiej zrozumieć wpływ palenia na zdrowie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj