Medytacja pozwala załagodzić stres także na poziomie komórkowym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Joga oraz medytacja są praktykowane przez miliony ludzi na całym świecie, którzy chcą wyciszyć swoje ciało oraz duszę. Najnowsze badania wskazują na to, że tego typu praktyki mogą mieć głębsze efekty niż do tej pory sądzono.

 

Podczas badań, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Frontiers in Immunology, analizowano dane z 18 odrębnych testów, w których wzięło udział łącznie 846 osób na przestrzeni 11 lat. Odkryto, że osoby praktykujące jogę lub medytację miały niższy wskaźnik NF-κB – kompleksowego białka, które odgrywa kluczową rolę w regulacji odpowiedzi immunologicznej na infekcję. Jego zaburzenia są związane między innymi z nowotworami, stanami zapalnymi oraz chorobami autoimmunologicznymi.

 

Czynnik NF-κB reguluje ekspresję genów, w szczególności wytwarzanie cytokin, białek wpływających na wzrost i pobudzenie komórek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej. Ich nadmiar (na przykład pod wpływem długotrwałego stresu) jest związany z wyższym ryzykiem chorób nowotworowych, złego samopoczucia oraz z ryzykiem przyspieszonego starzenia się. 

Badania wskazują na to, że osoby, które praktykują jogę lub medytację mogą lepiej radzić sobie z molekularnymi konsekwencjami stresu. Istnieje wiele różnych podejść do praktyk wprowadzających w odmienny stan świadomości. Należy do nich medytacja medytacja, Tai Chi, joga, Qigong, techniki świadomego oddychania i wiele innych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj