Chcesz się odstresować? Naukowcy radzą usunąć konto na Facebooku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Queensland w Australii dowodzą, że rezygnacja z mediów społecznościowych może w znacznej mierze obniżyć poziom doświadczanego przez nas stresu, a także poprawić nasze ogólne samopoczucie. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of Social Psychology.

 

Naukowcy zbadali dwie grupy aktywnych użytkowników Facebooka, które obejmowały 138 osób. Jedna z grup została poproszona o 5-dniową przerwę w korzystaniu z portalu społecznościowego, a druga mogła spędzać na nim tyle czasu, co zwykle.

 

Od uczestników badania dwukrotnie pobrano próbki śliny – pierwszy raz przed rozpoczęciem „detoksu”, a drugi raz po 5-dniowej przerwie. Na podstawie pobranych próbek naukowcy mierzyli poziom hormonu stresu, kortyzolu, w organizmach pacjentów.

Kortyzol jest hormonem, który może wpływać na nasz układ odpornościowy, czyniąc nas bardziej podatnymi na infekcje, zaburzenia pamięci, a także otyłość. Skutki długotrwałego narażenia na podwyższony poziom kortyzolu mogą obejmować upośledzenie zdolności poznawczych, niedoczynność tarczycy, nagromadzenie tłuszczu w jamie brzusznej a także złe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

 

Wyniki ujawniły, że wystarczyła jedynie 5-dniowa przerwa w korzystaniu z Facebooka, aby znacznie obniżyć poziom stresu u uczestników badania. Naukowcy uprzedzają jednak, że początkowo detoks od mediów społecznościowych może być trudny. U uczestników pozbawionych dostępu do Facebooka odnotowano co prawda niższy poziom hormonu stresu, jednak skarżyli się oni jednocześnie na gorsze samopoczucie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Cassie

Detox to detox, będzie złe

Detox to detox, będzie złe samopoczucie, bo jest się uzależnionym. Teraz należy w to miejsce znaleźć zajęcie bardziej produktywne, by zająć umysł. Jak ze wszystkim,  tak i z podstawowym życiem trzeba mieć zorganizowany czas produktywnie. Jeśli nie masz nawet podstawowego planu dnia, to w wolnych chwilach zaczyna dopadać cię marazm i spowrotem szukasz czegoś, co zapełni wolny i nie zorganizowany czas. Kiedyś człowiek skupiał się na swoim hobby,  pasji, a teraz co? Szuka jedynie nudnego pustego zajęcia,  jakim jest klikanie palcem na Facebooku bądź twitterze i tym podobnych. 

0
0

Skomentuj