Złamany ząb, mechaniczne uszkodzenie zęba — co robić?

Kategorie: 

Źródło:

Coraz szybsze tempo życia, coraz mniej czasu na dokładne przeżuwanie podczas jedzenia, wypadek losowy — powodów mechanicznego uszkodzenia zębów może być naprawdę wiele. I choć na początku wydaje się, że z ukruszonym lub złamanym zębem nie można już nic zrobić, to jest to nieprawda. Istnieje wiele metod, pozwalających przywrócić uśmiechowi dawną świetność. Aby jednak zastosowana strategia przyniosła oczekiwany i długotrwały efekt, należy przede wszystkim zaufać profesjonalistom w dziedzinie stomatologii. Dlaczego nie należy ignorować uszkodzenia zęba? Jak postępować, jeśli nasz ząb zostanie już ukruszony lub złamany? Do kogo się zgłosić i na jakie warianty leczenia warto być przygotowanym? Oto najważniejsze informacje dotyczące radzenia sobie ze złamanym lub uszkodzonym zębem.

Skąd się biorą uszkodzenia zębów?

Przyczyn uszkodzenia zębów może być naprawdę wiele. Przypadkowe ugryzienie czegoś wyjątkowo twardego (np. skorupki od orzecha), uderzenie lub inne uszkodzenie mechaniczne, a także nieleczona próchnica i niewłaściwie wypełnione ubytki — to wszystko może w rezultacie doprowadzić do ukruszenia, a nawet złamania zęba. Do uszkodzenia zębów wyjątkowo często dochodzi również podczas uprawiania różnego rodzaju sportów. Wielokrotne, powtarzające się upadki to prosta droga do wystąpienia uszkodzeń w obrębie jamy ustnej.

 

Chcąc uchronić swoje zęby przed zniszczeniem, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na wykonywane czynności. Nie wszyscy wiedzą, że znaczenie ma również przyjmowana żywność, a także szybka i właściwa diagnoza chorób, mogących rozwijać się w jamie ustnej. Osłabienie szkliwa, powodowane m.in. spożywaniem dużej ilości pokarmów słodkich i kwaśnych, znacząco zwiększa ryzyko uszkodzeń zębów. Również nieleczona choroba okluzyjna może w rezultacie doprowadzić do opisywanych problemów.

 

Najprościej, rodzaje uszkodzeń zęba możemy podzielić na:

  • Ukruszenia,

  • złamania,

  • pęknięcia,

  • całkowite wybicie.

W zależności od stopnia zaawansowania problemu, szczególnie ważne jest dobranie odpowiedniej metody leczenia, dzięki której odbudowa zęba będzie możliwa.

 

O ile nieznacznie ukruszony ząb można z powodzeniem uzupełnić kompozytem lub licówką, o tyle pęknięty ząb to dla stomatologa przypadek znacznie trudniejszy. Właściwy sposób leczenia dobierany jest pod kątem miejsca pęknięcia oraz stopnia uszkodzenia miazgi. O najczęściej stosowanych przez dentystów metodach opowiemy poniżej, jednak jeśli znajdziemy się w sytuacji, w której nasz ząb ulegnie uszkodzeniu, warto pamiętać o kilku podstawowych, ale niezwykle ważnych zasadach postępowania.

 

Jak uratować ząb, czyli postępowanie krok po kroku

Przede wszystkim, zaleca się zachować spokój i jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Im krótszy czas minie pomiędzy uszkodzeniem a wizytą w gabinecie dentystycznym, tym większa szansa na uratowanie zęba. Poza tym, w przypadku pęknięcia lub złamania całego zęba i uszkodzenia miazgi, należy również wykonać specjalistyczne zdjęcie RTG, które pozwoli dentyście zapoznać się ze stanem faktycznym szczęki i żuchwy pacjenta. Kolejne kroki podejmie już doświadczony dentysta, który z pewnością zaproponuje pacjentowi najlepszą dostępną metodę postępowania.

 

Sposoby leczenia, czyli szansa na piękny uśmiech

Wybrany przez dentystę sposób leczenia zależy od sposobu uszkodzenia zęba, a także od stanu całej jamy ustnej. W przypadku niewielkich ukruszeń doskonale sprawdzą się uzupełnienia z wykorzystaniem licówki lub wypełnienia kompozytowe, które pozostają właściwie niewidoczne i w ten sposób nie wpływają na kwestie estetyczne związane z uśmiechem. W przypadku pęknięcia lub złamania całego zęba konieczne jest natomiast leczenie kanałowe. Odbudowa takiego zęba odbywa się wówczas głównie dzięki konstrukcji wykonanej z włókna szklanego, które jest wyjątkowo odporne na złamania. Taki wkład koronowo-korzeniowy zapobiega kolejnym złamaniom i w ten sposób chroni osłabiony ząb. Ostatnim etapem odbudowy złamanego zęba, jest założenie na niego korony. Tak opracowany, ząb staje się niemal niemożliwy do odróżnienia od naturalnych.

 

Złamany ząb może jednak wymagać różnych metod leczenia i odbudowy. W przypadku złamania poniżej linii dziąsła najczęściej uszkodzony zostaje korzeń zęba. Aby leczenie takiej przypadłości miało szansę się udać, stomatolog musi przede wszystkim wypełnić powstałą podczas wypadku lukę. W ten sposób, ograniczone zostanie ryzyko nadmiernego przesuwania się pozostałych zębów, a w rezultacie — wystąpienia wad zgryzu i problemów z gryzieniem czy przeżuwaniem. Pacjent, który udaje się do dentysty z zębem złamanym poniżej linii dziąsła, musi się liczyć z długotrwałym, kilkuetapowym leczeniem. Może okazać się konieczne ortodontyczne „wysunięcie” uszkodzonego zęba do góry. W ten sposób staje się on naturalną podstawą dla wypełnień protetycznych, które z reguły są proponowane przez stomatologów i ortodontów.

 

W sytuacji, gdy ząb pacjenta zostaje nie złamany, ale całkowicie wybity, dentysta może zaproponować również wstawienie implantu. W gabinecie stomatologicznym implant jest wkręcany w kość szczęki. Następnie do implantu przykręca się koronę, dzięki której nowy ząb wygląda niemal tak samo, jak naturalny. Nieco tańszym, a jednocześnie wymagającym więcej cierpliwości od pacjenta i więcej pracy od stomatologa rozwiązaniem, jest również zamontowanie specjalnego mostu pełnoceramicznego. Konstrukcja ta jest mocowana na dwóch zębach sąsiadujących z luką powstałą wskutek utraty zęba. Zęby będące filarami muszą zostać wcześniej oszlifowane, a w rezultacie — pozbawione szkliwa. Profesjonalne zabiegi, pozwalające poradzić sobie z efektami uszkodzenia zębów, przeprowadzają lekarze pracujący w klinice Warsaw Dental Center.

Podsumowanie

Do ukruszenia lub złamania zęba może dojść podczas wykonywania codziennych, pozornie łatwych czynności, takich jak gryzienie twardego pokarmu. Ząb może zostać uszkodzony również w chwili, gdy pacjent ulegnie wypadkowi. Bez względu na okoliczności zdarzenia, nie ulega wątpliwości, że w każdym przypadku, sytuacja ta z pewnością nie jest komfortowa. Na szczęście obecny poziom stomatologii pozwala na odwrócenie jego przykrych skutków. Dostatecznie szybko rozpoczęte i odpowiednio prowadzone leczenie, a także konsultacja z doświadczonym stomatologiem, to szansa na odzyskanie pięknego uśmiechu i obniżenie ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań. Dostępne dziś na rynku licówki, wypełnienia, mosty i korony to doskonałe rozwiązania, dzięki którym odróżnienie odbudowywanych zębów od naturalnej kości staje się właściwie niemożliwe. O tym, które z rozwiązań będzie najlepsze w określonej sytuacji, pacjenta na fotelu dentystycznym z pewnością poinformuje doświadczony lekarz. Dzięki oferowanym rozwiązaniom, pacjenci borykający się z uszkodzonym zębem zyskują nową szansę na doskonały uśmiech.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj