Komórki macierzyste pozyskane z zębów mlecznych mogą przywrócić do życia martwe zęby

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii i Czwartego Uniwersytetu Medycyny Wojskowej w Xi’an twierdzą, że znaleźli sposób na wykorzystanie komórek macierzystych, pobranych z zębów mlecznych do odbudowania uszkodzonej tkanki zębów stałych. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Science Translational Medicine.

 

Uszkodzenie zęba np. na skutek upadku może wpłynąć na jego niedokrwienie i obumarcie. Wówczas ząb może wydawać się szary. Do tej pory takie przypadki wymagały apeksyfikacji miazgi, czyli zamykania otworu wierzchołkowego zmineralizowaną tkanką. Metoda ta nie jest jednak niezawodna i nie jest zdolna do ożywienia zęba. 

 

Teraz naukowcom udało się usprawnić terapię, dzięki komórkom macierzystym wyekstrahowanym z zębów mlecznych. Osoby otrzymujące „zastrzyk” z komórek macierzystych mogły na nowo rozwinąć tkankę łączną w korzeniu swojego zęba oraz naczynia krwionośne, co ponownie go ożywiało. Leczenie przywróciło pacjentom czucie we wcześniej martwych zębach, dzięki któremu mogli odczuwać zimno oraz ciepło.

Zasadniczym problemem w odkryciu jest to, że leczenie wykorzystuje własne komórki macierzyste pacjentów, więc działa ono jedynie na te osoby, które wciąż posiadają zęby mleczne. Teraz wyzwaniem jest opracowanie terapii, która umożliwia leczenie dorosłych zębów za pomocą komórek macierzystych przekazanych od innej osoby.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj