Pasty z węglem drzewnym mogą być szkodliwe dla zębów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pasty do zębów z węglem drzewnym zyskują coraz większą popularność, jednak nowe badania pokazują, że mogą być one szkodliwe dla szkliwa. Pasta węglowa może powodować m. in. próchnicę, przebarwienia czy podrażnienia.

 

Kosmetyki zawierające węgiel drzewny zyskują coraz większą popularność. Produkty te są reklamowane jako naturalne oraz posiadające niezwykłe właściwości, takie jak usuwanie toksyn z organizmu, czy skuteczniejsze zwalczanie infekcji.

 

Nowy artykuł opublikowany w British Dental Journal pokazuje, że nie ma dowodów naukowych potwierdzających korzyści płynące z używania węglowej pasty do zębów. Co więcej, produkt może negatywnie wpływać na stan zębów. Większość tego typu past nie zawiera fluoru, a więc słabiej chroni przed próchnicą.

Węgiel drzewny występujący w paście do zębów jest sproszkowany i pochodzi m. in. z bambusa, węgla, łupin orzechów kokosowych, łupin orzechów i innych. Już w starożytności był już używany do higieny jamy ustnej. Eksperci twierdzą jednak, że kontynuowanie tej praktyki nie jest najlepszym wyborem, ponieważ obecnie na rynku istnieje wiele past, które doskonale spełniają swoje funkcje.

 

Nowe badania są potwierdzeniem poprzednich, przeprowadzonych w 2017 roku. Stwierdzono wtedy, że nie ma wystarczających danych, aby potwierdzić pozytywne działanie i bezpieczeństwo produktów dentystycznych opartych na węglu drzewnym. Naukowcy zachęcają do wybierania past z odpowiednim składem oraz do zasięgania informacji na ten temat u stomatologów.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj