Czy paradontoza jest groźna?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Paradontoza to choroba  dziąseł i zmiany w tkankach miękkich oraz znajdujących się pod nim kości. Główną przyczyną paradontozy jest osadzający się na zębach kamień z powodu niewłaściwego szczotkowania. Istnieją też inne czynniki, które nawet przy dbałości o higienę jamy ustnej istotnie zwiększają ryzyko zachorowania.

 

Są to:

1. Czynniki genetyczne: jeśli paradontoza występowała u rodziców, dzieci są siedmiokrotnie bardziej narażone na występowanie choroby przyzębia

2.  Czynniki anatomiczne: osoby mające cienkie dziąsła, jak i te, które mają dziąsła przerośnięte, powinny szczególnie dbać o higienę jamy ustnej i kontrolować jej stan.

3. Choroby metaboliczne: czyli cukrzyca i itp., wśród pacjentów diabetologicznych w przeprowadzonych badaniach klinicznych stwierdzono, iż każdy z nich ma średnio siedem zębów.
 

Stan zapalny tkanek dziąsłowych jest powodowany przez płytkę bakteryjną, czyli warstwę zbierającą się na zębach i dziąsłach. Obecne w płytce bakterie wytwarzają kwasy oraz toksyny, które powodują obrzęk dziąseł, ich zaczerwienie lub też krwawienie. Warto obserwować swoje dziąsła, jeśli zauważymy zmianę ogólnego wyglądu np. na bardziej mięsiste – mogą to być początki poważnego schorzenia. Alarmem jest również przykry zapach z ust, a rozchwianie zębów i widoczne ich przesuwanie się to objawy zaawansowanej choroby.

Choroba jest o tyle groźna, ze gnieżdżące się w kieszonkach dziąsłowych bakterie mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie, będąc przyczyną: mikrozakrzepów, miażdżycy, zapalenia płuc, czy nawet zawału

Profilaktyka przeciw paradontozie to przede wszystkim:

1. Szczotkowanie zębów minimum 2 razy dziennie, przez 2 minuty

2. Stosowanie nici dentystycznej

3.  Zmienianie szczoteczki do zębów co 3 miesiące (długo używane włókna są mniej efektywne w usuwaniu płytki bakteryjnej)

4. Przy nadwrażliwości zębów unikanie kwaśnych oraz słodkich napojów i potraw

5. Regularnie odwiedzanie gabinetów dentystycznych w celu kontroli zębów i stosowania profesjonalnych zabiegów stomatologicznych

6. Można też stosować suplementy, podstawowym budulcem układu kostnego jest wapń. Odpowiada on m.in. za twardość zębów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Niunka

Tekst o paradontozie i piękne

Tekst o paradontozie i piękne, białe, zdrowe zęby na zdjęciu. O wiele lepszy efekt miałoby zamieszczenie prawdziwych zdjęć obrazujących, co paradontoza robi z dziąsłami i zębami. Profilaktycznie polecam pastę i płyn do płukania jamy ustnej Septoral parodont. 

0
0

Skomentuj