Kategorie:
Prozopagnozja, to zaburzenie funkcji poznawczych, które powoduje niezdolność do rozpoznawania twarzy ludzi, nawet osób bliskich. Niedawno przyjrzano się także nowemu podobnemu zjawisku.
Istnieje też podobne schorzenie o nazwie fonagnozja, cierpi na nie ponad 3 % ludzi na świecie, którzy nie potrafią rozpoznawać głosów. Psycholodzy z Uniwersytetu w południowej Californii badali 730 osób i u 23 z nich zdiagnozowano fonagnozję.
Autorzy badania zauważyli, że starsi uczestnicy uzyskiwali zazwyczaj lepsze wyniki w testach, co sugeruje, że ze schorzeniem trzeba się urodzić, a nie jest to choroba wynikająca z podeszłego wieku. Inaczej ma się to tego prozopagnozja, która często nasila się w okresie starości lub w wyniku urazu mózgu.
Badania były za małe, by móc odnieść je do całej populacji, niemniej jednak autorzy twierdzą, że są one prawdopodobnie największymi, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na temat występowania fonagnozji. Brytyjskie Towarzystwo Psychologii ma nadzieję, że badania podniosą świadomość społeczną na temat tego schorzenia, co pozwoli na wsparcie dalszych badań.
Skomentuj