3 popularne leki, które mogą pomóc w leczeniu chorób psychicznych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jak wynika z najnowszych badań, trzy powszechnie stosowane leki, których używa się do leczenia chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy, mogą pomóc także w leczeniu chorób psychicznych, takich jak schizofrenia czy zaburzenia osobowości.

 

Naukowcy z Uniwersytetu College London w Wielkiej Brytanii, Instytutu Karolinska w Sztokholmie i Uniwersytetu Hong Kongu przeprowadzili badanie, które miało ustalić, jak niektóre powszechnie przepisywane leki wpływają na zdrowie psychiczne pacjentów. Odkrycia okazały się być bardzo ciekawe.

 

Leki, które mogą pomagać w leczeniu chorób psychicznych, to przede wszystkim:

- inhibitory reduktazy 3-hydroksy-3-metyloglutarylo koenzymu A, stosowane przy chorobach serca oraz podczas leczenia wysokiego poziomu cholesterolu,

- antagonisty kanału wapniowego, używane podczas leczenia nadciśnienia,

- bigunaidy, którymi leczy się cukrzycę.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące zdrowia ponad 14 tysięcy pacjentów ze Szwecji, którzy cierpieli na choroby psychiczne i przez jakiś czas przyjmowali przynajmniej jeden z wyżej wymienionych leków. We wskazanych okresach odnotowano u nich znaczną poprawę stanu zdrowia.

 

Dodatkowe wnioski także są ciekawe. Przykładowo osoby cierpiące na zaburzenia afektywne dwubiegunowe lub schizofrenię rzadziej podejmowały próbę samookaleczeń, jeśli przyjmowały którykolwiek ze wskazanych trzech typów leków.

 

Naukowcy są zdania, że ich badania dostarczają dodatkowych dowodów na to, że istnieją inne, wcześniej nie wiązane ze zdrowiem psychicznym grupy leków, które mogą pomóc w leczeniu chorób psychicznych. Wymaga to jednak dodatkowych badań klinicznych oraz odpowiedniego dostosowania leków do pacjentów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj