Badania sugerują, że Alzheimera można leczyć z pomocą świateł i dźwięków

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Czyżby skuteczny lek na Alzheimera był w zasięgu naszej ręki? Najnowsze badania wskazują, że wykorzystanie świateł i dźwięków pozwala usuwać amyloidy i splątki neurofibrylarne, które są charakterystyczne dla tej choroby neurodegeneracyjnej.

 

Przełomowy eksperyment był oparty o wyniki testów, które zostały przeprowadzone już w 2015 roku. Neurolog Li-Huei Tsai z The Picower Institute for Learning and Memory z Instytutu Technologicznego Massachusetts zastosowała błyski światła z częstotliwością 40 Hz na myszach. Wtedy okazało się, że w mózgach tych zwierząt pojawiły się fale gamma o częstotliwości 40 Hz i jednocześnie spadła liczba blaszek amyloidowych i splątków neurofibrylarnych.

 

Proces ten zaobserwowano jednak tylko w korze wzrokowej. Dlatego Li-Huei Tsai przeprowadziła drugi eksperyment, lecz tym razem połączyła błyski światła z dźwiękami o tej samej częstotliwości. Procedura ta była stosowana wobec gryzoni przez 7 dni po jedną godzinę dziennie. Neurolog odkryła, że metoda ta pozwoliła znacząco zredukować ilość płytek amyloidowych i splątków neurofibrylarnych w korze wzrokowej, a także w korze słuchowej, korze przedczołowej i hipokampie.

Dalsze testy wykazały, że myszy poddane tej nietypowej terapii wypadły znacznie lepiej w zadaniach poznawczych. Naukowcy twierdzą, że błyski światła i dźwięki o częstotliwości 40 Hz pozwalają odtworzyć fale gamma, a co za tym idzie – wesprzeć proces oczyszczania mózgu ze szkodliwych białek i poprawić funkcje poznawcze.

 

Najnowsze badania, choć zostały przeprowadzone na myszach, sugerują, że błyski światła i dźwięki można zastosować jako nową nieinwazyjną, skuteczną, bezpieczną i tanią formę terapii w leczeniu Alzheimera. Li-Huei Tsai przeprowadziła już wstępne badania na ludziach i wykazała, że technika ta nie jest w żaden sposób szkodliwa, a może wręcz wspomóc leczenie tej choroby. Na pełne wyniki tych badań musimy poczekać jeszcze kilka lat.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Skomentuj