Badanie USG genetyczne – wszystko, co należy wiedzieć

Kategorie: 

Źródło: Internet

USG genetyczne to przesiewowe badanie prenatalne, którego charakter jest nieinwazyjny, w związku z czym jest w pełni bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W trakcie badania lekarz ogląda płód przez USG 3D, co umożliwia mu dokładną ocenę rozwoju dziecka. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy należy wykonać USG genetyczne, jakie są wskazania do badania oraz jakie wady można dzięki niemu wykryć.

 

Co zbadasz w trakcie USG genetycznego?

Badanie USG genetyczne pozwala lekarzowi na ocenę rozwoju całego organizmu płodu. W czasie badania ginekolog może dokładnie obejrzeć:

  • budowę najważniejszych organów wewnętrznych, takich jak mózg, serce, żołądek czy nerki, a także przyjrzeć się ich funkcjonowaniu,
  • budowę części ciała, takich jak kończyny, głowa, tułów,
  • przezierność karkowa, polega to na ocenie, przestrzeni płynowej na karku płodu- złe wyniki określają możliwość wystąpienia wad genetycznych,
  • obecność kości nosowej – jej brak lub niewystarczający rozwój są oznaką wad genetycznych,
  • ruchliwość płodu,

Jakie choroby może wykryć USG genetyczne?

USG genetyczne wykonuje się w celu oceny prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Badanie pozwala wykryć najczęściej występujące wady genetyczne, takie jak:

  • zespół Downa – trisomia chromosomu nr 21,
  • zespół Edwardsa – trisomia chromosomu nr 18,
  • zespół Patau – trisomia chromosomu nr 13.

Badanie USG w ciąży może wykryć również takie wady jak rozszczep kręgosłupa, wodogłowie.

Złe wyniki – czy muszą potwierdzać wadę?

Badanie USG genetyczne to badanie przesiewowe, a jego wyniki nie dają stuprocentowej pewności, że wada rzeczywiście występuje u płodu. Badanie USG to w ciąży to najbardziej podstawowe z badań prenatalnych. Aby uzyskać pewność, że płód cierpi na którąś z chorób genetycznych lub inną wadę wrodzoną, należy poddać się bardziej zaawansowanym badaniom, takim jak testy PAPP-A, NIFTY czy, w dalszej kolejności, badania inwazyjne.

Jak wygląda USG prenatalne?

USG genetyczne jest badaniem nieinwazyjnym. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Odczyt obrazu jamy brzusznej wykonywany jest przy użyciu specjalistycznego ultrasonografu, a następnie wyświetlany na ekranie komputera. Badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia matki oraz dziecka, dlatego w razie konieczności można powtarzać je wielokrotnie.

Optymalny termin USG genetycznego

Najlepszy czas, który umożliwia ginekologowi prawidłową ocenę wystąpienia ryzyka wad rozwojowych u płodu to 11,6-13+6 tydzień ciąży. Istotna w tym okresie jest również biometria płodu. Jego długość ciemieniowo siedzeniowa powinna wynosić w tym okresie ciąży od 45 mm do 84 mm. W związku z tym dokładny termin badania jest konsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj