Chirurdzy w Chinach zastąpili 6 kręgów szyjnych wydrukowanym w drukarce 3D kręgosłupem

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Szpital w Chinach zakończył innowacyjną operację w celu usunięcia sześciu kręgów z kręgosłupa pacjenta i zastąpienia ich tytanowymi protezami, które zostały wydrukowane w technologii 3D.

 

Chińska gazeta People’s Daily Online donosi, że u 28-letniej kobiety, Xiao Wen, został zdiagnozowany w maju 2017 roku tzw. chrzęstniakomięsak – rzadka forma złośliwego guza, który atakuje chrząstkę pomiędzy kośćmi ludzkiego ciała.

 

Zwykle tego typu nowotwór występuje w miednicy lub w udzie. Jednak nowotwór kobiety zajął sześć z siedmiu kręgów szyjnych. Stopniowo stan zdrowia pacjentki pogarszał się i nie była ona w stanie wykonywać podstawowych ruchów ramionami. 

Znany chiński chirurg, Xiao Jianru ze szpitala Chanzheng w Szanghaju, podjął zdecydowaną decyzję o usunięciu chorych kręgów i zastąpieniu ich sztucznymi. Lekarze stwierdzili, że leczenie raka konwencjonalnymi metodami, takimi jak chemioterapia lub radioterapia, okazałoby się w tym przypadku nieskuteczne.

 

Specjaliści spędzili trzy tygodnie na budowie sztucznych kości, używając stopu tytanu oraz technologii 3D. Skonstruowano w tym celu żywy model górnej części kręgosłupa kobiety. 13-godzinna operacja odbyła się w lipcu tego roku, a według informacji opublikowanych w People’s Daily Online, pacjentka jest już w stanie chodzić, jednak póki co nie może normalnie odwracać głowy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj