Co bardziej szkodzi: alkohol czy marihuana? Naukowcy odpowiadają

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Od lat toczy się zaciekła dyskusja na temat tego, które z popularnych używek wyrządzają największe szkody wobec naszego zdrowia. I choć istnieje tak wiele dowodów na to, że marihuana jest znacznie mniej szkodliwa od alkoholu, a ponadto posiada wiele właściwości zdrowotnych, to w wielu krajach wciąż stanowi nielegalną substancję. Jednak najnowsze badania jasno stawiają sprawę: marihuana ma znacznie mniej szkodliwy wpływ wobec naszego mózgu, niż alkohol.

 

Badacze z Uniwersytetu Kolorado wykonali obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego mózgów ponad 1000 pacjentów w różnym wieku, którzy stosowali różne używki. Następnie z pozyskanych danych starano się jak najdokładniej przyjrzeć substancji szarej, skupisku ciał komórek nerwowych, oraz substancji białej, skupisku wypustek neuronów, które wspólnie budują w mózgu ośrodkowy układ nerwowy.

 

Naukowcy odkryli, że marihuana oraz występujące w niej kannabinoidy nie powodują długotrwałych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym pacjentów. Natomiast alkohol wyrządzał trwałe szkody zarówno zmniejszając wielkość substancji szarej, jak i integralność substancji białej w mózgu.

Negatywny wpływ alkoholu na funkcjonowanie mózgu nie jest nową informacją, jednak do tej pory zakładano, że marihuana może być podobnie szkodliwa ze względu na jej bezpośrednie działanie psychoaktywne. Jak się okazuje, sąd ten był błędny.

 

Mimo wszystko naukowcy informują, że wpływ marihuany na ludzkie zdrowie wymaga jeszcze wielu badań. Nie brakuje jednak chęci na prowadzenie tego typu eksperymentów, ponieważ jest to duża szansa na stworzenie alternatywnych metod leczenia wielu chorób oraz dolegliwości.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj