Dieta bogata w ryby może chronić przed stwardnieniem rozsianym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy starali się zbadać, czy pewne zmiany w odżywianiu – szczególnie spożywanie większej ilości ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 – pomoże zmniejszyć ryzyko stwardnienia rozsianego. Jak się okazuje, dieta bogata w ryby i owoce morza stanowi pewną ochronę przeciw tej chorobie.

 

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą zapalną ośrodkowego układu nerwowego, która prowadzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej. Do podstawowych objawów stwardnienia rozsianego możemy zaliczyć zmęczenie, osłabienie mięśni, zaburzenie widzenia, trudności w zachowaniu równowagi oraz koordynacji ruchowej.

 

Przyczyny stwardnienia rozsianego pozostają niejasne i obecnie jest to choroba nieuleczalna – leczy się ją jedynie objawowo. W związku z tym naukowcy starają się ustalić, jakie działania profilaktyczne mogą zapobiegać stwardnieniu rozsianemu. Jak się okazuje, także w tej kwestii może pomóc dieta.

 

Naukowcy szczególnie zainteresowali się rolą kwasów tłuszczowych omega-3, ponieważ chronią one układ nerwowy. Spożywanie ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 może hamować stany zapalne związane ze stwardnieniem rozsianym, a nawet chronić przed samą chorobą.

 

Do badań wykorzystano 1153 uczestników w wieku 36 lat – z których około połowa cierpiała na stwardnienie rozsiane. Zespół badawczy przeanalizował nawyki żywieniowe pacjentów, koncentrując się na ich spożyciu ryb oraz suplementów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3.

W zależności od spożycia ryb, diety uczestników podzielono na duże spożycie ryb (jedna porcja tygodniowo + codzienny suplement omega-3) oraz niskie spożycie ryb (mniej niż jedna porcja miesięcznie, bez suplementu).

 

Po przeanalizowaniu danych dostarczonych przez uczestników badania naukowcy stwierdzili, że regularne wysokie spożycie ryb wiąże się z obniżonym ryzykiem stwardnienia rozsianego o 45%. Wśród osób z rozpoznanym stwardnieniem rozsianym, 180 zgłosiło regularną obecność ryb w diecie, a wśród zdrowych pacjentów było to 251 osób.

 

Badanie dostarczyło więcej dowodów na to, że dieta bogata w ryby i kwasy tłuszczowe omega-3 ma istotne zalety zdrowotne. Jest to tylko jeden z wielu powodów dla przykładania większej uwagi do prowadzonego przez siebie stylu życia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Gość

 Moja zona ma stwardnienie

 Moja zona ma stwardnienie rozsiane lekarze tylko eksperymenty robili a zoba coraz slabsza byla. Znajoma mnie namowila na olej cbd bo jej mama ma raka i bardzo pomaga. Kupilem o od ponad dwoch miesiecy atosujemy i jest super poprawa. Dla czego nasze Panstwo nie poleca olejku?? bo firmy farmakologiczne stracily by miliony a my musimy patrzec jak nasi bliscy cierpia a my razem z nimi.. Pozdrawiam

0
0

Skomentuj