Suplementacja olejami rybnymi może zapobiegać napadom padaczkowym

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badania sugerują, że kwasy tłuszczowe pochodzące z ryb mogą przyczynić się do powstania leków na padaczkę, dzięki ich właściwościom zmniejszających napady padaczkowe, które odkryto podczas badań na myszach. Co więcej, kwas dokozaheksaenowy (DHA), zawarty w olejach rybnych, prowadzi do wzrostu estrogenów w mózgach myszy, co sugeruje, że DHA oraz estrogen działają przeciwpadaczkowo.

 

Epilepsja jest zaburzeniem neurologicznym, charakteryzującym się nagłymi, nawracającymi napadami padaczkowymi, które są wywoływane przez wzrost sygnalizacji elektrycznych między komórkami mózgowymi lub neuronami.

 

Dostępne leki, które mogą pomóc pacjentom kontrolować napady padaczkowe są skuteczne u około 7 na 10 osób. Estrogen – hormon najbardziej znany ze swojej roli w rozwoju seksualnym oraz reprodukcyjnym – może nasilać napady padaczkowe. Jednak niektóre badania wykazały, że hormon ten może mieć także odwrotny skutek. 

Badania Yasuhiro Ishihara z Laboratory of Molecular Brain Science na Uniwersytecie w Hiroszimie oraz jego współpracowników wskazują na to, że napady padaczkowe można zmniejszyć dzięki suplementacji DHA – kwasu tłuszczowego omega-3, który obecny jest w tłustych rybach, takich jak łosoś, śledź lub makrela.

 

Zarówno estrogen, jak i DHA wykazały potencjał do tłumienia napadów padaczkowych, a naukowcy postanowili określić związek między nimi. Odkryto, że myszy, którym podawano olej z nasion bawełny i DHA rzadziej doświadczały napadów padaczkowych mając jednocześnie wyższy poziom estrogenu w organizmie. Badacze sugerują, że suplementacja DHA może pomóc w zapobieganiu napadom padaczkowym i planują już dalsze ustalenia w tej kwestii.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj