Dojazd do pracy rowerem zmniejsza ryzyko nowotworu i chorób serca

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ludzie wybierający rower jako środek transportu służący im w drodze do pracy mają znacznie mniejsze ryzyko powstania nowotworu czy wystąpienia chorób serca, a nawet przedwczesnej śmierci – twierdzą brytyjscy naukowcy. 

 

Badacze odkryli znaczne korzyści zdrowotne związane z jazdą na rowerze do pracy. Składa się na to obniżenie ryzyka nowotworu o aż 45% oraz chorób serca o 46% w porównaniu z osobami, którzy wolą dojazd samochodem czy autobusem.

 

Wybierając spacer, także zyskujemy na zdrowiu, jednak w mniejszym stopniu niż jadąc rowerem. Obniża on ryzyko chorób serca o 27% i o 36% zmniejsza prawdobodobieństwo śmierci na te choroby. Co ciekawe chodzenie nie obniża ryzyka rozwoju raka, ani przedwczesnej śmierci, jak wykazały badania. 

W badaniu udział wzięły 264,377 osoby z Wielkiej Brytanii. Ich średni wiek wynosił 53 lata. Posłużono się informacjami na ich temat korzystając z bazy danych UK Biobank. 

 

Badanie miało charakter obserwacyjny, dlatego ciężko jest wyciągnąć wnioski na temat przyczyn i skutków tego zjawiska – wyjaśniają naukowcy. Wyniki mogą być dotknięte czynnikami zakłócającymi, włączając fakt, że tryb i odległość dojazdów były przedstawione samodzielnie, zamiast obiektywnie zmierzone. Mimo wszystko naukowcy przypuszczają, że, jeśli dzięki dalszym badaniom dojdzie do ujawnienia przyczyn i skutków analizy, to zachęcanie do aktywnego dojazdu do pracy, a szczególnie jazdy na rowerze będzie jeszcze bardziej nasilone.

"Przesiadka z samochodów na bardziej wymagające aktywności fizycznej środki podróży zdredukuje ruch uliczny w zatłoczonych centrach miast i pomoże obniżyć zanieczyszczenie powietrza, z dalszymi korzyściami dla zdrowia" –  uważa Lars Bo Andersen, profesor Western Norwegian University of Applied Sciences, niebędący bezpośrednio związany z dociekaniem brytyjskiego zespołu. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika grzech

Jazda rowerem do pracy jest

Jazda rowerem do pracy jest zdrowa? chyba tylko na wsi! Od kiedy wdychanie spalin nie szkodzi?

0
0

Skomentuj