Badania dowodzą, że posiadanie 10 lub więcej partnerów seksualnych zwiększa ryzyko zachorowania na raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Posiadanie 10 lub więcej partnerów seksualnych w ciągu całego życia wiąże się ze znacząco wyższym ryzykiem zachorowania na raka. Do takich wniosków doszli autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym BMJ Sexual & Reproductive Health. W sumie badania dowiodły o 69% wyższe ryzyko zachorowania na raka przez mężczyzn i o 91% wyższe ryzyko zachorowania na raka przez kobiety.

Naukowcy przeanalizowali dane medyczne na temat 2537 mężczyzn i 3185 kobiet powyżej 50. roku życia. Dane obejmowały szereg czynników demograficznych oraz zdrowotnych, takich jak wiek, pochodzenie etniczne, stan cywilny, status społeczno-ekonomiczny, nałogi, aktywność fizyczna oraz objawy depresyjne.

Około 28,5% uczestników badania płci męskiej zadeklarowało dotychczasowe posiadanie 0 lub 1 partnera seksualnego, kolejne 29% od 2 do 4 partnerów seksualnych, następne 20% od 5 do 9 partnerów seksualnych, a ostatnie 22% powyżej 10 partnerów seksualnych. W przypadku kobiet nieco poniżej 41% zadeklarowało posiadanie 0 lub 1 partnera seksualnego, 35,5% od 2 do 4 partnerów seksualnych, 16% od 5 do 9 partnerów seksualnych, a nieco poniżej 8% powyżej 10 partnerów seksualnych.

Prowadzone badanie miało wyłącznie charakter obserwacyjny i nie wyjaśnia bezpośredniego związku między większą liczbą partnerów seksualnych a wyższym ryzykiem raka. Zaobserwowano jednak wyraźną korelację. Zdaniem specjalistów wyższe ryzyko zachorowania na raka u osób posiadających wielu partnerów seksualnych spowodowane jest przede wszystkim infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Mowa między innymi o wirusie brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV. Przyczynia się on do raka szyjki macicy, raka prącia, ale także raka jamy ustnej, gardła oraz odbytu. Przewlekłe zapalenie wątroby typu B i C może z kolei zwiększać ryzyko nowotworu wątroby.

W tym konkretnym badaniu nie uwzględniono jednak poszczególnych rodzajów raka, na które chorowali uczestnicy. Naukowcy zwracają również uwagę na fakt, że wiele osób o dużej liczbie partnerów seksualnych mogło mieć jednocześnie tendencje do posiadania nałogów oraz prowadzenia mniej zdrowego trybu życia. Nie wyjaśniono jednak, dlaczego ryzyko zachorowania na raka tak istotnie różniło się między mężczyznami a kobietami.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj