Dzięki sztucznej inteligencji możemy dosłownie włamać się do ludzkiej wyobraźni

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy pochwalili się niezwykłym osiągnięciem. Z pomocą sztucznej inteligencji udało się zrekonstruować obrazy z ludzkiego mózgu. Technika po dopracowaniu pozwoli czytać w myślach, a nawet wkraść się do ludzkiej wyobraźni.

 

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kioto zaprosił do eksperymentu trzy osoby - dwóch mężczyzn w wieku 23 i 33 lat oraz 23-letnią kobietę. W pierwszym etapie pokazywano im obrazki przedstawiające różne obiekty, zwierzęta, ludzi, kształty geometrycze lub litery alfabetu. Następnie ochotnicy podczas kilku sesji musieli sobie przypomnieć co widzieli na obrazkach.

 

Sesje trwały maksymalnie przez dwie godziny i odbywały się w przeciągu 10 miesięcy. Osoby biorące udział w eksperymencie używały wyobraźni, aby odtworzyć zawartość obrazków. W tym czasie naukowcy skanowali aktywność ich mózgów metodą fMRI, natomiast z pomocą głębokiej sieci neuronowej próbowano odczytać te sygnały i na ich podstawie zrekonstruować obraz na komputerze.

Źródło: Yukiyasu Kamitani

Wyniki może nie są powalające, ale z całą pewnością zachęcają naukowców do dalszej pracy. Obrazy odtworzone przez sztuczną inteligencję nie są idealne, lecz widać na nich wzory i kształty, które dają nam pewien wgląd w wyobraźnię człowieka. Gdy technika zostanie dopracowana, będzie można ją stosować np. u pacjentów, którzy zapadli w śpiączkę, aby zrozumieć o czym aktualnie myślą. Czytanie w ludzkich myślach z pewnością posiada znacznie więcej zastosowań.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika orka

Ludzie mają jeden podstawowy

Ludzie mają jeden podstawowy problem, brak wyobraźni, bo ta którą się posługują nadaje się na śmietnik. Naukowcy idą jak po sznurku, który prowadzi technologia, ale by nowa technologia spełniła swe zadanie potrzeba wyobraźni do jej właściwego wykorzystania. I tu zaczyna się problem, małpia wyobraźnia nie prowadzi do postępu ale do cofania się całej populacji ludzkiej. Krok do przodu dwa do tyłu, tak sterują maszyny ludzką wyobraźnią, człowiek sterowany przez maszyny, macie się czym chwalić robaczki. 

0
0

Skomentuj