Dieta płynna – wady i zalety

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Dieta płynna opiera się na wyjątkowo lekkim jadłospisie. Lekarze mogą przepisać tę dietę w ramach przygotowań do niektórych operacji i zabiegów medycznych lub jako tymczasowy lek na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Niektórzy specjaliści są także zdania, że dieta płynna sprawdzi się idealnie w celu detoksykacji organizmu.

 

Płyny są łatwostrawne dla naszego układu pokarmowego. Oznacza to, że dieta taka będzie bezresztkowa – nic nie zostanie w naszym przewodzie pokarmowym. Mimo wszystko nadal będziemy dostarczać do organizmu niezbędne kalorie oraz składniki odżywcze.

 

Do klasycznej diety płynnej najczęściej zalicza się: wodę, klarowne soki bez miąższu, napoje elektrolitowe, jasne buliony, produkty żelatynowe oraz herbatę. Zabronione są za to napoje gazowane, cola, napoje alkoholowe oraz soki z miąższem. Na diecie płynnej nie możemy spożywać żadnych stałych pokarmów, nawet owoców i warzyw.

 

Lekarze mogą zalecać dietę płynną na przykład przed wykonaniem kolonoskopii i innych zabiegów wykonywanych na jelitach. Czysta dieta płynna pozwoli na całkowite oczyszczenie się naszego przewodu pokarmowego, ułatwiając przy tym wchłanianie składników odżywczych.

 

Ta niezwykle lekka dieta sprawdzi się także w leczeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które obejmują na przykład nudności, wymioty oraz biegunki. Przyswajanie dużych ilości płynów to również dobra strategia w zapobieganiu odwodnieniu. 

Do bezsprzecznych zalet diety płynnej należy: oczyszczenie jelit, ułatwienie wykonywania określonych procedur medycznych, nawodnienie i odżywienie organizmu. Należy jednak pamiętać, że dzieci oraz osoby z niedoborami żywieniowymi mogą źle znosić dietę płynną z powodu mniejszej ilości składników odżywczych – z biegiem czasu może to prowadzić do niedożywienia.

 

Dieta płynna nie nadaje się do stosowania przez osoby z niedowagą, z zaburzeniami równowagi elektrolitowej, z zaburzeniami odżywiania lub problemami endokrynologicznymi. Nad sensem stosowania diety płynnej powinny zastanowić się także osoby cierpiące na cukrzycę, ponieważ praktyka ta może prowadzić do niebezpiecznych wahań poziomu cukru we krwi.

 

Przestrzeganie diety płynnej musi być rozwiązaniem krótkoterminowym. Zbyt długi okres stosowania diety może skutkować bólem głowy, wahaniem nastroju, słabością, bezpłodnością, uszkodzeniami kości oraz problemami z sercem. Dla większości ludzi największą uciążliwością podczas stosowania diety płynnej będzie uczucie głodu. Należy pamiętać, że dieta ta nie jest ani kompletna, ani zbilansowana.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj