Czy mleko może zaszkodzić naszemu zdrowiu?

Kategorie: 

foter.com

Mleko jest popularnym składnikiem naszej diety. Co więcej, zawsze było utożsamiane z zdrowym posiłkiem, stąd powstawały akcje o hasłach "Pij mleko! Będziesz wielki" wspierane przez polskich celebrytów. Czy biały płyn rzeczywiście ma zbawienny wpływ na rozwój naszych pociech?

 

Według najnowszego badania "Health Watch" mleko jest w większej mierze źródłem chorób, niż budulcem kości. Szwedzcy naukowcy badali 100 tys. osób przez 10 lat pod kątem wpływu spożywania mleka na ludzkie zdrowie. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że ryzyko zgonu osób spożywających 3 szklanki mleka dziennie zwiększyło się o 13%. Na ten wynik złożyły się skutki uboczne picia mleka, np. choroby serca oraz nowotwory. Co szokujące, kości również wykazały słabszą strukturę, zamiast być mocniejsze.

Zawarta w mleku D-galaktoza wpływa negatywnie na organizm człowieka. Składnik powoduje szybsze starzenie się, a co za tym idzie, krótsze życie. W mleku krowim jest prawie 4-krotnie więcej białka niż w ludzkim (cielę rośnie o wiele szybciej niż ludzkie dziecko), co jest dla nas zbyt dużą dawką. Za dużo znajduje się w nim również wapnia, który przedawkowany może powodować odwrotne skutki, niż dawkowany w prawidłowych proporcjach.

 

Dodatkowo mleko krowie posiada zbyt małą ilość węglowodanów, jest przez to mało odżywcze. Od czasu zakończenia spożywania mleka matki nasze organizmy stopniowo wytwarzają coraz mniejsze ilości enzymów, które odpowiadają za trawienie laktozy. Mleko, które kupujemy w sklepach, jest wysoko przetworzone, np. poprzez pasteryzację, która pozbawia go większości wartości odżywczych.

Jeśli cierpisz na niewyjaśnione dolegliwości pokarmowe, przeanalizuj dobrze swoją dietę. Być może odpowiedzialność za dyskomfort po jedzeniu ponoszą produkty mleczne. W dzisiejszych czasach łatwo jest nabyć ich zdrowe zamienniki, np. mleko migdałowe które mogą się okazać o wiele bezpieczniejsze dla naszego życia.

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Komentarze

Skomentuj