Samowystarczalny implant może zrewolucjonizować badania ludzkiego mózgu

Kategorie: 

Źródło:

Naukowcy zademonstrowali implant optoelektroniczny, przeznaczony do badań ludzkiego mózgu. Urządzenie charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, brakiem okablowania i baterii zasilającej.

 

Optogenetyka to technika stosowana w neurobiologii, która polega na kontrolowaniu aktywności określonej grupy neuronów za pomocą światła. Naukowcy mogą zastosować stymulację optogenetyczną, aby przywrócić ruch po paraliżu. W przyszłości, z jej pomocą będzie można także wyłączać dowolne obszary mózgu.

 

Optogenetyka wymaga uwrażliwienia neuronów na światło. W tym celu, naukowcy wprowadzają do nich białka zwane opsynami, które przekształcają światło w potencjał elektryczny. W ten sposób, badacze mogą pobudzić lub zahamować aktywność konkretnej grupy neuronów, posługując się wyłącznie światłem.

W pierwszych badaniach optogenetycznych, naukowcy wysyłali światło do mózgu przez światłowody. Z biegiem czasu zaczęły powstawać implanty, które można wszczepiać do mózgu. Jednak zespół naukowców, któremu przewodził profesor Philipp Gutruf z Uniwersytetu Arizony, dokonał istotnego przełomu, tworząc pierwszy bezprzewodowy implant, który nie potrzebuje baterii do działania.

 

Nowe zminiaturyzowane urządzenie zajmuje jeszcze mniej miejsca i pozwala stymulować wiele regionów w mózgu pacjenta. Implanty te nie potrzebują baterii, gdyż zasilane są przez oscylujące zewnętrzne pole magnetyczne. Wynalazek posiada również nową antenę, która eliminuje problemy ze słabym zasięgiem. Nowy implant z pewnością wyniesie optogenetykę na nowy, jeszcze wyższy poziom.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj