Eksperyment wykazał, że marihuana obniża ciśnienie krwi

Kategorie: 

Źródło: pixabay

Naukowcy z Izraela po raz pierwszy zbadali, w jaki sposób używanie medycznej marihuany wpływa na osoby z nadciśnieniem. Okazało się, że taka taktyka leczenia jest bardzo uzasadniona i można ją polecić osobom starszym powyżej sześćdziesiątego roku życia, którym obecnie coraz częściej przepisuje się konopie indyjskie ze względów medycznych.

 

Osoby starsze to najszybciej rosnąca grupa użytkowników marihuany medycznej, ale nie ma wystarczających danych na temat bezpieczeństwa sercowo - naczyniowego tej substancji. Naukowcy z Uniwersytetu Ben - Guriona próbowali dowiedzieć się, jak spożycie konopi wpływa na ciśnienie krwi, tętno i parametry metaboliczne u osób powyżej sześćdziesiątego roku życia z nadciśnieniem.

 

W badaniu wzięło udział 26 mężczyzn i kobiet w średnim wieku siedemdziesięciu lat, którzy używali konopi indyjskich przez trzy miesiące. Ocenę stanu przed i po eksperymencie przeprowadzono na podstawie codziennego monitorowania ciśnienia krwi, badań krwi i innych wskaźników.

 

Naukowcy udokumentowali znaczący spadek dwudziestoczterogodzinnego skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi po leczeniu. Największy spadek wskaźników nastąpił po trzech godzinach od zażycia konopi indyjskich doustnie (ekstrakt olejowy) lub po paleniu. Pacjenci wykazywali poprawę w ciągu dnia, ale spadek był najbardziej znaczący w nocy.

 

Według autorów przepisywanie konopi indyjskich w celu złagodzenia bólu może również pomóc obniżyć ciśnienie krwi u większości pacjentów.

 

Wcześniejsze badanie przeprowadzone przez izraelskich specjalistów wykazało, że mikrodawki konopi są bezpieczne i skuteczne w zmniejszaniu przewlekłego bólu. Podczas gdy większość badań dotyczących korzyści i bezpieczeństwa medycznej marihuany dla ludzi jest na wczesnym etapie, w wielu krajach konopie są przepisywane pacjentom z różnymi chorobami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj