Medyczna marihuana nie wpływa negatywnie na umiejętności prowadzenia pojazdów nawet przy najwyższych dawkach

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Mówimy o kannabidiolu, który jest przepisywany na epilepsję, przewlekły ból i inne schorzenia. Naukowcy po raz pierwszy eksperymentalnie odkryli, że jego stosowanie w czystej postaci jest bezpieczne podczas prowadzenia samochodu i nie obniża funkcji poznawczych człowieka.

Wiadomo, że kannabidiol nie ma właściwości odurzających, ale jego wpływ na kondycję człowieka w różnych warunkach domowych, takich jak prowadzenie samochodu, jest wciąż ustalany. Naukowcy z Australii postanowili lepiej zbadać tę kwestię i przetestowali różne dawki kannabidiolu dla osób w warunkach drogowych.

 

Przetestowali dawki od 15 mg, które są sprzedawane w Australii bez recepty, do 1500 mg, które są przepisywane na epilepsję, przewlekły ból, zaburzenia snu, lęki i inne schorzenia. Uczestnicy otrzymali warunki jazdy, w których musieli zademonstrować swoje umiejętności na różnych drogach. Wyniki, opublikowane na stronie Uniwersytetu w Sydney, porównano z placebo.

 

Stężenia kannabidiolu w osoczu mierzono w różnym czasie, ponieważ wartości szczytowe są zwykle osiągane w ciągu 3-4 godzin po podaniu doustnym. Naukowcy potwierdzili, że żadna z dawek nie działała odurzająco, nie pogarszała umiejętności prowadzenia pojazdów i nie upośledzała zdolności poznawczych.

 

Należy podkreślić, że wyniki nie uwzględniały działania innych leków, które mogą być dodatkowo przepisywane, dlatego tacy pacjenci powinni skonsultować się z lekarzem w sprawie swojej decyzji – dodają autorzy badania. Wcześniej odkryli dwa rzadkie kannabinoidy, które są skuteczne przeciwko zespołowi Draveta, najbardziej nieuleczalnej postaci padaczki.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj