Pestki dyni są szczególnie korzystne dla zdrowia kobiet

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nasiona dyni są bardzo smaczne. Bywa czasami, że można się nawet uzależnić od ich jedzenia. Mają wiele zalet, choć wskażemy również na zagrożenia. Jakie są więc ich korzyści dla zdrowia?

 

Ten produkt jest odpowiedni zwłaszcza dla kobiet i to w każdym wieku. Dzięki pestkom dyni układ nerwowy zaczyna działać lepiej, a stres jest łatwiej tolerowany przez organizm. Ponadto ten produkt zmniejsza zmęczenie, poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, normalizuje cholesterol, hemoglobinę i inne ważne wskaźniki.

 

Fitoestrogeny zawarte w nasionach mają korzystny wpływ na tło hormonalne. Ciało niewiast dobrze na nie reaguje zarówno podczas menstruacji, jak i podczas menopauzy. Ginekolodzy zalecają nasiona dyni dla kobiet, które chcą zajść w ciążę. Uważa się, że mają one pozytywny wpływ na funkcje rozrodcze.

 

Nasiona dyni są również popularne w kosmetologii. Pomagają na przykład pozbyć się plam starczych. Odpowiednią miksturę można przygotować samemu. Wystarczy zmieszać nasiona dyni, zmielone na proszek, z miodem w stosunku jeden do jednego, dodać jedną łyżeczkę skrobi i odrobinę wody.

 

Kobiety mogą spożywać spokojnie 50 - 60 gramów surowych nasion dyni dziennie lub kilka razy w tygodniu. Pomoże to wzmocnić odporność. Nasiona dyni pomagają leczyć macicę i polipy narządów płciowych, zapalenie pęcherza moczowego i łagodzić objawy menopauzy.

 

Uważa się, że mieszanka jaj kurzych, oleju roślinnego i mielonych nasion, podgrzana w kąpieli wodnej, pomaga w walce z polipami. Nasiona dyni zmieszane z cukrem i wodą pomagają w zapaleniu pęcherza.

 

Przy objawach menopauzy należy uwolnić mleko z pestek dyni. Można je uzyskać, ubijając nasiona w miodzie blenderem. Pestki są również przydatne dla kobiet w ciąży. Tak więc 100 gramów nasion zawiera 80 % dziennego spożycia żelaza, magnezu i miedzi - 1,5 normy, fosforu - 1,7 i manganu - prawie 2.

 

Oprócz korzyści, nasiona dyni mogą zaszkodzić twojemu ciału. Dlatego ignorowanie zaleceń specjalistów i podwyższenie normy może prowadzić do m. in. uszkodzenie szkliwa i rozwój kamienia nazębnego, przyrostu masy ciała, rozwoju procesów stagnacyjnych w stawach z powodu nadmiernego gromadzenia się soli. Ponadto nasiona dyni są przeciwwskazane przy zapaleniu żołądka, wrzodach, wysokiej kwasowości, złej drożności żołądka.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj