Ujawniono możliwy sposób na przedłużenie życia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Instytutu Biologii Starzenia im. Maxa Plancka w Niemczech ujawnili, że nawet krótkotrwałe stosowanie rapamycyny może być skutecznym sposobem na przedłużenie życia bez skutków ubocznych. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Aging.

Rapamycyna jest inhibitorem wzrostu komórek i lekiem immunosupresyjnym stosowanym w leczeniu raka i stosowanym po przeszczepach narządów. Wykazano również, że jest w stanie przedłużyć życie, jednak dawki kliniczne mogą powodować niepożądane skutki uboczne. W nowej pracy naukowcy odkryli, przy jakich minimalnych dawkach rapamycyny może dawać takie same efekty, jak w przypadku leczenia przez całe życie.

 

Naukowcy przetestowali różne odstępy czasowe krótkotrwałego podawania leku muszkom owocowym i odkryli, że krótkie, dwutygodniowe leczenie rapamycyną młodych dorosłych much chroniło je przed patologią jelit związaną z wiekiem i przedłużaniem życia. Ponadto trzymiesięczne leczenie młodych dorosłych myszy, począwszy od trzeciego miesiąca życia, miało podobny pozytywny wpływ na zdrowie jelit, gdy były one w średnim wieku. Leczenie rapamycyną w późniejszym wieku nie przyniosło efektu.

 

Naukowcy podkreślają, że ważne jest, aby dowiedzieć się, czy możliwe jest uzyskanie efektu geroprotekcyjnego rapamycyny u myszy i ludzi poprzez rozpoczęcie leczenia w późniejszym wieku, ponieważ najlepiej byłoby skrócić czas leczenia do minimum.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj