FDA zarejestrowała nowy lek na migrenę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Miesięczne zastrzyki przeciw migrenie zyskały przyzwolenie ze strony Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, miesiąc po przedstawieniu wyników badań klinicznych na corocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii. Niestety, póki co cena leku dla osób bez ubezpieczenia zdrowotnego jest zatrważająca.

Migrena to dolegliwość, która może całkowicie zmienić życie – pulsujący ból, nadwrażliwość na światło, a nawet mdłości umożliwiające normalne funkcjonowanie. Co więcej, wciąż nie znaleziono odpowiedniej metody leczenia. Jak wskazują badania, z migreną boryka się ponad 10 % ludności pochodzenia europejskiego, z czego co najmniej 1 % doświadcza jej przynajmniej raz na trzy dni.

 

Większość osób doświadczających migreny sięga po klasyczne środki przeciwbólowe. Jednak migrena niewrażliwa na takie działania stanowi jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności w rozwiniętym świecie. Ma to zmienić nowy lek o nazwie Aimovig, który przede wszystkim ma działanie zapobiegawcze.

Nowa forma leczenia ma opierać się na przyjmowaniu comiesięcznych zastrzyków – 70 lub 140 mg, zamiast zwykłych tabletek. W tym momencie może jednak zaskoczyć cena tego udogodnienia – 575 dolarów, co w ciągu roku przekłada się na prawie 7 tysięcy. Jeśli lek zostanie oficjalnie zatwierdzony, koszt będzie zależał od negocjacji między producentem a systemami publicznej opieki zdrowotnej.

 

Co ciekawe, lek wcale nie jest aż tak skuteczny – około 30 % testujących go pacjentów odnotowało ulgę w swoich dolegliwościach, choć w części przypadków nie była ona całkowita.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj