Opatentowano zastrzyki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Indyjska rada badań medycznych (ICMR) pomyślnie zakończyła badania kliniczne pierwszego na świecie zastrzyku antykoncepcyjnego dla mężczyzn. Środek ten oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez indyjską agencję leków, lecz jeśli otrzyma zielone światło, może trafić na rynek w ciągu najbliższych sześciu do siedmiu miesięcy.

Produkt nazwany reversible inhibition of sperm under guidance (RISUG) może działać przez okres do 13 lat i ma być alternatywą dla wazektomii. Po otrzymaniu znieczulenia miejscowego polimer wstrzykuje się bezpośrednio do nasieniowodów, które zostają przez niego zablokowane.

„Produkt jest gotowy, oczekujemy tylko na jego zatwierdzenie. Badania zostały zakończone, przeprowadziliśmy rozszerzone badania kliniczne fazy, w których wzięło udział 303 kandydatów. Skuteczność antykoncepcji wynosi 97,3% przy czym nie zgłaszano żadnych skutków ubocznych.” powiedział dr RS Sharma, naukowiec z ICMR, który prowadził badania.

Indyjscy naukowcy pracowali nad RISUG już w latach 70. XX w. Mimo, że wczesne próby pokazały jego skuteczność, odnotowano również wiele niepowodzeń w zakresie wprowadzania go na rynek. Obecnie badacze mają nadzieję, że stanie się on niedrogą alternatywą dla wazektomii.

Kolejnym obiecującym projektem jest żel antykoncepcyjny dla mężczyzn. Produkt wciera się w ramiona, a żel skutecznie „oszukuje” ciało poprzez produkowanie wysokiej ilości progesteronu. Dzięki temu ciało przestaje produkować nasienie.

Jak pokazują sondaże, tego typu środki są niezwykle pożądane przez społeczeństwo. Chęć używania tego typu środka wyraziło 40% Brytyjczyków w wieku 25–49 lat. Badacze mają nadzieję, że jest to jedynie początek badań nad środkami antykoncepcyjnymi dla mężczyzn.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj