Genetycy badają, dlaczego niektórzy nie mają zębów mądrości

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Istnieją ludzie, którym nie rosną tak zwane zęby mądrości. Niektórym brakuje dwóch a innym wszystkich czterech. Ponadto należy zauważyć, że w niektórych grupach etnicznych (np. Eskimosów), ta anomalia jest bardziej powszechne niż w innych. Profesor Alan Mann z Uniwersytetu w Princeton (USA) uważa, że doprowadziła do tego przypadkowa mutacja, która miało miejsce kilka tysięcy lat temu.

 

Najstarsza próbka szczęki, pozbawionej trzecich zębów trzonowych znaleziona została w Chinach i liczy sobie to 300-400 tysięcy lat.  Być może to wtedy wszystko się zaczęło. Jak w większości ssaków, ludzie mają cztery trójki trzonowców po każdej stronie obu szczęk. Są one potrzebne, aby skutecznie szlifować jedzenie.  Ale w pewnym momencie nasi przodkowie nabyli duży mózg, co musiało zmienić kształt głowy i wpłynęło przypadkowo na redukcję w szczęce. 

 

Profesor Mann uważa, że geny odpowiedzialne za szereg zębów ewoluują niezależnie od tych, które kontrolują rozwój mózgu. Stąd rozbieżność: szczęka zostały zredukowana o miejsce na trzecie trzonowce. Stomatolodzy są podzieleni w ocenie ryzyka lub korzyści z takiej redukcji uzębienia, ale przychylają się do tego, że może to być mutacja korzystna, bo sama próba przełamania zęba przez dziąsło może być bardzo bolesna, a zęby mądrości często prowadzą do powstawania stanów zapalnych oraz wielkiego bólu i są przeważnie usuwane. Profesor Mann widzi w tym kolejny powód do stopniowego rozszerzenia zestawu genów, w których trzecich trzonowców po prostu coraz częściej brakuje.

 

Obecnie u około 10-25% Amerykanów i Europejczyków nie rosną wszystkie zęby mądrości. Wśród mieszkańców Afryki i Azji, jest to odpowiednio 11% i 40%, a u Eskimosów nawet 45% populacji nie ma pełnego kompletu trzecich trzonowców. Dlaczego Eskimosi znajdują się tak znacznie przed resztą świata?  Profesor Mann oferuje następujące wyjaśnienie. Po pierwsze, grupa ta pochodzi z Azji, gdzie znaleziono starożytne szczęki bez zębów mądrości. Po drugie, podobnie jak inni mieszkańcy Azji Wschodniej, Eskimosi mają bardziej płaską powierzchnię twarzy (w porównaniu do Europejczyków i Afrykanów), to znaczy, że mają bardziej wąską szczękę i jeszcze mniej przestrzeni dla zębów. Wyniki badań zostały zaprezentowane na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępu w Nauce.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj