Grzyb w mieszkaniu może powodować migreny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy twierdzą, że niewyjaśnione bóle głowy, alergie i inne problemy zdrowotne mogą wiązać się z przebywaniem w pomieszczeniach, w których obecna jest pleśń oraz jej zarodniki. Mykotoksyny mogą wydostawać się ze ścian i innych części pomieszczenia bezpośrednio do powietrza, zwłaszcza na zamkniętych przestrzeniach, gdzie z łatwością mogą być wdychane przez mieszkańców.  

 

Zauważono, że wiele osób skarżących się na niewyjaśnione bóle głowy, alergie, duszności oraz inne problemy zdrowotne mieszka w budynkach, w których występuje grzyb lub pleśń. Badacze zaaranżowali więc fragment ściany z tapetą, za którą umieszczono zarodniki grzybów, okresowo wydmuchiwane strumieniami powietrza, symulującymi działanie wentylacji i klimatyzacji.Analizowane powietrze zawierało całe kolonie pleśni. Wiele zarodników grzybów obecnych w powietrzu może powodować ciężkie zatrucia lub reakcje alergiczne po dostaniu się do płuc lub na powierzchnię skóry. Przykładem może być wnikanie mikotoksyn do paszy zwierząt, co gwałtownie pogarsza ich produktywność, osłabia ich odporność i może nawet prowadzić do śmierci.

 

Według naukowców podobne reakcje mogą wystąpić w mieszkaniach, których ściany pokrywa pleśń. Każdy gatunek grzybów wyizolował własny zestaw mykotoksyn, co może skutkować zróżnicowanymi problemami zdrowotnymi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj