Jedzenie, które pomaga w walce z bólem

Kategorie: 

www.sxc.hu

Człowiek cierpiący na niektóre dolegliwości, nie musi łykać tabletek jak cukierków na każdą oznakę bólu. Można zwalczyć ból w naturalny sposób, stosując powszechnie dostępną żywność.

 


Powszechnie wiadomo, że imbir jest pomocny w łagodzeniu problemów żołądkowych i skutków przeziębienia i grypy. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że imbir uśmierza także bóle mięśni i stawów. Zawarte w imbirze związki, zwane gingerole, wykazują działanie przeciwzapalne i pomagają zmniejszyć ból występujący w chorobie zwyrodnieniowej stawów i złagodzić ból mięśni. Według najnowszych badań ludzie, którzy przez 11 dni codziennie brali tabletkę z wyciagiem z kłączy imbiru, zgłaszali o 25% mniej bólu mięśni, gdy kazano im wykonywać ćwiczenia, które wymuszały ich napinanie (w porównaniu do grupy kontrolnej). Inne badania udowodniły skuteczność zastrzyków z ekstraktem z imbiru na łagodzenie bólu stawu kolanowego, powstałego w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wstępne badania pokazują, że spożywanie pokarmów bogatych w kwasy omega-3 (np. łososia) mogą pomagają ugasić bóle spowodowale reumatoidalnym zapaleniem stawów. To nie powinno nikogo dziwić, ponieważ kwasy omega-3 są znane ze zdolności do zwalczania stanów zapalnych. Według Scandinavian Journal of Nutrition, poza łagodzeniem bólu stawów, kwasy omega-3 mogą pomóc w problemach żołądkowych, zwłaszcza gdy zostały wywołane stresem).

Badania naukowe dowodzą, że także kawa może wspomóc nas w codziennej walce z bólem. Już 200 miligramów kofeiny - tyle zawarte jest w 450g parzonej kawy - łagodzi bóle głowy, także te migrenowe. Jednak należy pamiętać, że długotrwałe "leczenie się" kawą może wywołać skutek nieoczekiwany, ponieważ u osób nałogowo pijących kawę mogą wystąpić bóle głowy, kiedy odstawi się kofeinę.

Gdy gardło boli lub jest podrażnione, dobrze jest wypić herbatę z naparu z liści szałwii. To nturalne lekarstwo bardzo często zalecane jets przez zielarzy, a jego skuteczność poparta jest naukowymi badaniami. W 2006 roku odkryto, że spryskiwanie bolącego gardła roztworem szałwii dało wyraźną ulgę w bólu, w porównaniu do placebo.

Po intensywnym treningu nie jesteśmy skazani na bóle mięśni. Brytyjscy naukowcy niedawno odkryli, że ludzie, którzy pili ok. 30g koncentratu soku z wiśni dwa razy dziennie przez okres 10 dni, szybciej wrócili do kontynuacji treningu niz ci, którzy tego soku nie pili. Naukowcy twierdzą, ze to przeciwzapalne i antyokydacyjne właściwości wiśni i innych ciemnoczerwonych i purpurowych owocach, takich jak ciemne winogrona, granaty,owoce acai, borówki, żurawina działają jak naturalne NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak ibuprofen czy aspiryna) i łagodzą uszkodzenia mięśni wywołane forsownym wysiłkiem fizycznym.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj