Krew waranów z Komodo ratunkiem przeciw odpornym na antybiotyki bakteriom

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Po dziesięcioleciach aktywnego stosowania antybiotyków, ludzkość staje w obliczu zupełnie nieoczekiwanego problemu: bakterie mogą być na nie odporne. Geny oporności przenoszą się z jednej komórki do drugiej, między różnymi rodzajami drobnoustrojów.

 

Naukowcy i lekarze z całego świata aktywnie pracują nad rozwiązaniem problemu opornych bakterii, wprowadzając nowe protokoły stosowania antybiotyków w leczeniu oraz tworząc alternatywne sposoby radzenia sobie z bakteriami.

 

A artykule opublikowanym przez czasopismo Proteome Research mowa o krwi waranów z Komodo. Naukowcy twierdzą, że we krwi tych zwierząt znajduje się spektrum peptydów przeciwdrobnoustrojowych, które mogą być bardzo użyteczne w zastosowaniu.

 

Wiadome jest, że ślina waranów z Komodo ma niezwykle bogatą florę bakteryjną, która jest istotnym narzędziem w polowaniu gadów, powodując zakażenie i śmierć ofiary po zadaniu jej rany. Mikroflora ta mogłaby być także niebezpieczna dla samych jaszczurów, więc ich krew musi być w tym celu dobrze dostosowana.

 

Naukowcy syntezowali niektóre z najbardziej aktywnych peptydów, obecnych we krwi waranów. Zostały one przetestowane na opornych bakteriach, powodujących najtrudniejsze infekcje. Peptydy wykazały niesamowitą wydajność, całkowicie niszcząc kolonie bakteryjne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj