Leczenie nowotworów u psów szansą na opracowanie lepszych terapii dla ludzi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Obecnie wiele psów ma zagwarantowaną przez właścicieli wysokiej klasy opiekę weterynaryjną, między innymi w przypadku leczenia nowotworów. Podobieństwo genetyczne, fizjologiczne oraz mikroskopowa struktura i cechy molekularne pomiędzy psami i ludźmi sprawiają, że psy wykazują podobne typy nowotworów do ludzi. Działają na nie te same leki i terapie, na które reagują w podobny sposób.

 

Oznacza to, że nowe sposoby leczenia raka, które wykazują skuteczność leczenia psich nowotworów, mogą mieć często podobne korzyści u chorych ludzi. W rezultacie, naukowcy uważają obecnie, że nowe próby leczenia psów z rakiem mogą być przyczyną odkrycia nowych metod leczniczych dla ludzi.

Badając tematykę nowotworów u psów, naukowcy mogą lepiej zrozumieć na przykład reakcje organizmu na leczenie. Nie jest to już takie proste w przypadku, na przykład, myszy, które żyją znacznie krócej i różnią się skrajnie bardziej od ludzi.

Właściciele czworonogów decydując się na leczenie ich choroby, zapewniają im dostęp do nowych, obiecujących metod leczenia, co jednocześnie umożliwia zebranie istotnych danych przez badaczy. Przykładem może być rak kości, który jest bardzo podobny u psów i ludzi, a to właśnie leczenie go u psów doprowadziło do opracowania skuteczniejszego leczenia dla dzieci.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj