Pepsi potwierdza, że ich napoje zawierają rakotwórcze składniki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W 2013 roku Centrum Zdrowia Środowiskowego (CEH) ujawniło wyniki badań i jednoczesne zarzuty o tym, że Pepsi celowo ukrywa fakt, że ich napoje zawierają podwyższone poziomy 4-metyloimidazolu. Składnik, który powstaje w wyniku zabarwiania karmelu, jest znanym czynnikiem rakotwórczym.

 

Pepsi oczywiście zaprzeczyło tym zarzutom, twierdząc w pierwszej chwili, że 4-Mel jest zdatny do picia oraz że i tak chcą usunąć go ze swoich produktów. Od tego czasu walczą, by uniknąć konieczności umieszczenia na swoich produktach informacji ostrzegawczej na temat prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów po ich spożyciu.

Według USA Today, ministerstwo żywności i leków twierdzi, że konsument musiałby pić ponad 1000 puszek coli dziennie, by osiągnąć podane dawki, które dowiodły nowotworów u gryzoni. Ale po tym, jak badania na myszach i szczurach dowiodły o jakimkolwiek ryzyku, dodano 4-Mel do listy substancji rakotwórczych. Sędzia federalny w Kalifornii wstępnie zatwierdził ugodę pozwu zbiorowego przeciw PepsiCo, którego przyczyną było nieostrzeganie klientów o potencjalnych zagrożeniach związanych ze spożywaniem ich napojów.

W ramach proponowanej ugody, Pepsi zgodziło się wymagać od swoich dostawców spełnienia określonych poziomów 4-Mel w produktach dostarczonych do sprzedaży w USA, w celu zapewnienia nieprzekroczenia rakotwórczego czynnika. Ponadto firma sama ma monitorować skład.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj