Mikroroboty, które transportują leki, mogą leczyć choroby u źródła

Image

Źródło: Pixabay.com

W niedalekiej przyszłości leki mogą zostać dostarczone bezpośrednio do obszaru wymagającego leczenia za pomocą bardzo małych robotów. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego skutecznie wyleczyli bakteryjne zakażenia żołądkowe u myszy, stosując mikroroboty. Zastosowanie nanotechnologii w medycynie nie jest niczym nowym, ale po raz pierwszy leki były podawane żywym pacjentom przy użyciu tego rodzaju technologii.

 

Mikroroboty mierzą jedynie połowę szerokości ludzkiego włosa. Potrafią przetransportować dawkę antybiotyków do żołądka, neutralizując kwas żołądkowy.

 

Tradycyjnie leki stosowane w leczeniu wrzodów i chorób żołądkowych są przyjmowane doustnie. Może to powodować pewne problemy, ponieważ leki są często wrażliwe na kwas żołądkowy i mogą zostać przez niego zniszczone. Aby temu zapobiec, lekarze przepisują inhibitory pompy protonowej w celu leczenia. Hamują one produkcję kwasu żołądkowego na tyle, aby leki mogły wykonywać swoją pracę.

 

Ale inhibitory pompy protonowej powodują kolejny problem. Mają długą listę nieprzyjemnych skutków ubocznych, w tym bóle głowy, biegunkę i zmęczenie. W najgorszych przypadkach mogą powodować depresję lub niepokój, a w bardzo rzadkich przypadkach nawet śmierć.

Image

Wielką zaletą mikrorobotów jest to, że mogą zneutralizować kwas żołądkowy bez użycia inhibitorów pompy protonowej. To wszystko sprowadza się do ich budowy.

 

Mikroroboty stosowane w eksperymencie zostały wykonane z magnezu, warstw antybiotyków (klarytromycyny) i dodatnio naładowanego polimeru, który pomaga im trzymać się ściany żołądka. Magnez reaguje z kwasem żołądkowym, co wytwarza strumień pęcherzyków wodoru. Reakcja ta ma również dogodny efekt uboczny polegający na zmniejszeniu ilości kwasu żołądkowego. Zmiana ta jest chwilowa, a pH żołądka powraca do normy w ciągu 24 godzin.

Image

Naukowcy podali mikroroboty myszom z zakażeniami żołądka, wywołanymi przez bakterie Helicobacter pylori. Po eksperymencie przeanalizowali liczbę bakterii w żołądkach myszy. Wyniki, opublikowane w „Nature Communications” wykazały, że mikroroboty były skuteczne w leczeniu infekcji oraz nie powodowały skutków ubocznych.

 

Wyniki są niezwykle obiecujące i być może niebawem staną się standardowym zabiegiem, nie tylko w przypadku chorób żołądka, ale także w leczeniu innych schorzeń.

 

Ocena: