Naukowcy opracowali robota, który szybko i precyzyjnie wykona trepanację czaszki

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Automatyzacja z pewnością ma swoje zalety. Co prawda roboty mogą w przyszłości przyczynić się do masowego bezrobocia, lecz w wielu przypadkach ich obecność jest naprawdę korzystna. Przykładowo robot chirurgiczny potrafi być szybszy i bardziej precyzyjny od człowieka.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Utah zbudowali specjalistyczną maszynę, która bezbłędnie może wykonać bardzo czasochłonny zabieg. W pierwszej kolejności pobierane są szczegółowe informacje dotyczące czaszki pacjenta i położenia wrażliwych struktur, takich jak nerwy i żyły. Następnie z pomocą specjalnego oprogramowania chirurdzy programują miejsce, w którym zostanie wywiercony otwór. Jest to bardzo ważny etap, który pozwoli uniknąć ewentualnego uszkodzenia obszarów wrażliwych.

 

Robot wyposażony w wiertło potrafi szybko i bardzo precyzyjnie wykonać trepanację czaszki. Maszyna potrafi wykryć, gdy wiertło jest zbyt blisko np. nerwu twarzowego i wtedy automatycznie wyłączy się. Twórcy zrobotyzowanego trepanatora twierdzą, że z pomocą ich technologii czas potrzebny na wykonanie otworu w czaszce może zostać skrócony nawet 50-krotnie. Trepanacja czaszki z pomocą wiertarki ręcznej zajmuje około dwóch godzin, co oznacza, że robot potrafi tego dokonać nawet w ciągu 150 sekund.

 

Naukowcy testowali już swój wynalazek - najpierw na wykonanych z plastiku blokach, a następnie na prawdziwych czaszkach. Ostateczna wersja robota chirurgicznego jest lekka i mobila co z pewnością ułatwi przenoszenie go między salami operacyjnymi. Zespół pracuje teraz nad komercjalizacją tego urządzenia. Szacuje się, że zrobotyzowany trepanator może kosztać najwięcej 100 tysięcy dolarów, tj. ponad 370 tysięcy złotych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj