Naukowcy potwierdzili przeciwdrgawkowe właściwości kolendry

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Zdrowotne właściwości kolendry znane są w medycynie ludowej od tysięcy lat. Jednak współczesna nauka wciąż nie rozumie wielu podstawowych mechanizmów działania tej rośliny. Podczas najnowszych badań udało się odkryć mechanizm, który skutecznie opóźnia napady padaczkowe występujące w padaczce i innych chorobach.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine zbadali metabolity liści kolendry i ustalili, że długołańcuchowy aldehyd tłuszczowy (E)-2-dodecenal aktywuje wiele kanałów potasowych KCNQ, w tym dominującą izoformę neuronalną i dominującą izoformę sercową, które odpowiadają za regulację aktywności elektrycznej w mózgu i w sercu. Metabolit ten również opóźnia występowanie wywoływanych chemicznie napadów drgawkowych.

 

Odkrycie pozwoli opracować nowe skuteczniejsze leki przeciwdrgawkowe oraz ulepszyć współcześnie stosowane środki lecznicze. Badanie pokazuje również, jak wielkie moce lecznicze posiadają zioła.

Kolendra jest znana i spożywana przez ludzi od co najmniej 8 tysięcy lat. Współczesna nauka dopiero odkrywa prawdziwą potęgę ziołolecznictwa. Geoff Abbott, główny autor badania twierdzi, że oprócz właściwości przeciwdrgawkowych, kolendra podobno posiada również działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, a także chroni serce, żołądek i działa przeciwbólowo. Mamy zatem mnóstwo powodów, aby włączyć kolendrę do naszej codziennej diety.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj