Naukowcy stworzyli armię mikroskopijnych robotów do walki z rakiem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Przez wiele lat pracowano nad wprowadzeniem robotyki w delikatne procedury medyczne. Powstały już małe urządzenia, które są zdolne do wstrzyknięcia leku do ludzkiego oka lub do pracy w trudnodostępnych miejscach ciała. Teraz udało się opracować nowy sposób walki z rakiem poprzez namagnesowane, mikroskopijne roboty.

 

Badacze z Centrum Innowacyjnych Technologii Philips w Hamburgu, wynaleźli metodę indywidualnego sterowania poszczególnymi robotami za pomocą pól magnetycznych. Wcześniej nie było możliwości precyzyjnego sterowania mikroskopijnymi urządzeniami, ponieważ wszystkie były zależne od tego samego pola.

 

Nowa metoda może pozwolić na wykonywanie skomplikowanych manipulacji wewnątrz ludzkiego ciała, powiedział główny autor badania, Jurgen Kramer w wywiadzie dla Live Science. Teraz naukowcy planują wykorzystać kontrolowaną armię mikroskopijnych robotów, by móc precyzyjnie dostarczyć substancje zwalczające raka, do jego źródła.

 

Leczenie nowotworów dzięki opracowanej metodzie przyczyni się do zachowania większej ilości zdrowej tkanki oraz zmniejszenia możliwych skutków ubocznych. Mikroroboty będą mogły być także wykorzystywane do tworzenia implantów medycznych, które wymagają modyfikacji z biegiem czasu, na przykład z powodu procesów gojenia.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj