Odkryto nieznaną właściwość guza, która może powstrzymać przerzuty

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy odkryli czynnik hamujący, który do pewnego momentu zapobiega tworzeniu się wtórnych ognisk raka przez złośliwy nowotwór i tworzeniu przerzutów w sąsiednich narządach. Zespół stara się teraz opracować lek, który całkowicie zablokuje proces przerzutów w zarodku.

 

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology dokonali nowego odkrycia w naturze przerzutów raka. W tym celu zbadali właściwości ochronnej błony guza, która utrzymuje razem komórki rakowe, gdy się dzielą i rosną.

 

Wiadomo, że przed rozprzestrzenieniem się przerzutów na sąsiednie narządy komórki muszą przebić się przez ochronną błonę guza, ale naukowcy wciąż nie znają wszystkich cech tego materiału. Najnowsze eksperymenty z próbkami komórek raka piersi wykazały, że pozornie delikatna błonka jest w rzeczywistości niezwykle elastyczna, a wręcz przeciwnie, gdy się rozszerza, staje się sztywniejsza.

 

Eksperymenty wykazały, że membrana uzyskała sztywniejsze i silniejsze właściwości w miarę rozszerzania się. Oznacza to, że w przeciwieństwie na przykład do balonu była nieliniowo elastyczna. Fakt, że błona staje się sztywniejsza w miarę rozszerzania się, oznacza, że może, zdaniem specjalistów, hamować wzrost guza i jego zdolność do przerzutów, przynajmniej do pewnego stopnia.

„Teraz możemy pomyśleć o opracowaniu leków, które jeszcze bardziej wzmocnią ten efekt sztywności i wzmocnią błonę, aby zapobiec przełomowi komórek rakowych” - powiedział autor badania Guo Ming.

Lek będzie musiał albo opóźniać, albo całkowicie zapobiegać przerzutom. W dalszych badaniach zespół planuje również zbadać właściwości błony na różnych etapach rozwoju raka, a także jej zachowanie wokół zdrowych tkanek i narządów, aby lepiej zrozumieć zmiany w warstwie ochronnej w miarę postępu choroby.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj