Nie tylko borelioza – odkleszczowe choroby serca

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Tytuł tekstu może być nieco mylący, ponieważ ugryzienie kleszcza nie ma bezpośredniego wpływu na ogólny stan naszego serca. Inaczej niż zła dieta, predyspozycje genetyczne i brak ruchu raczej nie może pogorszyć jego kondycji. Jednocześnie mają szansę to zrobić powikłania po jednym z najpopularniejszych schorzeń, jakie wywołuje ukąszenie tych robaków – boreliozie.

 

Co to jest?

Borelioza, podobnie jak wiele innych chorób przenoszonych przez kleszcze, rozprzestrzenia się dzięki bakteriom borrelia. Te zgromadzone w wydzielinie krętki wywołują problemy zdrowotne, które trzeba leczyć antybiotykami – jeśli terapię podejmie się szybko, doustnymi, jeżeli w zaawansowanym stadium choroby – dożylnymi.

Objawy boreliozy

Aby szybko pokonać tę dolegliwość, dobrze jest potrafić ją rozpoznać. Symptomy, które wywołuje owa przypadłość to przede wszystkim:

  • rumień wędrujący (jego ilość rośnie wraz z postępem przypadłości) – występujący w ciągu miesiąca od ugryzienia kleszcza, czerwony ślad – otoczony jest ciemną obwódką, a jego środek odznacza się jaśniejszym odcieniem;
  • oznaki typowe dla grypy – stan podgorączkowy, łamanie w kościach, zniechęcenie;
  • naciek limfatyczny – twarda narośl na skórze.

Gdy choroba trwa dłużej niż rok, dochodzi do zwyrodnień skóry i kości. Ich pojawienie się poprzedza druga fazy choroby, w której czasie miejsce mają komplikacje schorzenia, wyjaśnia specjalista z www.allecco.pl.

Powikłania po boreliozie

Jeśli wcześnie rozpocznie się walkę z nią, choroba ta w 90% przypadków nie powoduje dodatkowych nieprzyjemności. Jednak w sytuacji, gdy zaniedba się jej przejawy, dochodzi do występowania kłopotów natury neurologicznej (zapalenia mózgu i opon mózgowych, porażenia nerwu twarzy oraz niedomykalności szpary powiek, a także zapalenia nerwu wzrokowego), stawowej (bóle, sztywnienie kończyn i pojawianie się uczucia mrowienia), jak i sercowymi. Skupmy się na tych ostatnich. Choć są one stosunkowo rzadkie – dotyczą zaledwie kilku procent pacjentów z boreliozą – to jednak bywają poważne. Wśród nich wyróżniamy m.in. boreliozowe zapalenie mięśnia sercowego, które charakteryzuje się bólem w klatce piersiowej, zmianami tempa bicia serca, dusznościami i obrzękami nóg. Powikłania boreliozy to również:

  • zapalenie wsierdzia cechujące się dusznością, kaszlem i bólem w piersiach oraz gorączką, wybroczynami na skórze i pod paznokciami, a także występowaniem bolesnych zgrubień na dłoniach i stopach;
  • zapalenie osierdzia, którego główne objawy to: ból za mostkiem, suchy kaszel, obrzęki nóg i wrażenie przemęczenia;
  • kardiomiopatia współistniejąca z podobnymi symptomami, jak zapalenie mięśnia sercowego.

Do kardiologicznych powikłań boreliozy zaliczyć można też potliwość i dreszcze.

Przed niektórymi z tych komplikacji można chronić się szczepionką, jako obrona przed innymi pozostaje tylko obserwacja organizmu i szybkie usuwanie znalezionych u siebie insektów.

Jak pozbyć się kleszcza?

Należy zrobić to przy pomocy pęsety albo specjalnej pompki. Powinno się ową czynność wykonać błyskawicznie, by pajęczak nie zdążył „zwrócić” zakażonej krwi, co robi, kiedy zostaje podrażniony.

Pamiętajmy, aby spacerując po lesie, uważać na kleszcze.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj